Gród Kopernika stał się zimową stolicą harcerzy

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Joanna Maciejewska

Gród Kopernika stał się zimową stolicą harcerzy

Joanna Maciejewska

Trzy dni pełne dobrej zabawy oraz ciekawych wyzwań na kilku trasach przyciągnęły do naszego miasta ponad pół miliona harcerzy.

660 harcerzy z dziewięciu województw przyjechało w piątek do Torunia, by uczcić rocznicę urodzin wielkiego astronoma. XXXIII Ogólnopolski Rajd Kopernikański opierał się na wartościach istotnych dla harcerskiej braci - na współpracy, braterstwie i samorozwoju. Jego myślą przewodnią było hasło “porusz świat(ł)em”.

W sobotę uczestnicy podzieleni na grupy wiekowe wzięli udział w warsztatach i rajdowych trasach pełnych wyzwań i niespodzianek. Rozwiązywali zagadki, podążali szlakiem Kopernika, poznawali legendy, szukali księżyca, wypiekali pierniki, a także starali się poruszyć świat swoimi pasjami.

Wielu harcerzy wraca do Torunia w kolejnych latach. Nie kieruje nimi jedynie chęć zwycięstwa, lecz przede wszystkim to, by w zaprzyjaźnionym gronie spędzić niezapomniane chwile.

- Jestem tu już czwarty raz, bo jest to czas bardzo dobrej zabawy, nauki i poznawania innych drużyn. W tym roku uczestniczę w trasie harcerskiej - mówi 16-letnia Julia Nowakowska z toruńskiej drużyny „Środowisko 86”. - W tamtym roku udało nam się wygrać trasę. Była wielka radość, ale to nie jest dla nas najważ niejsze.

Niektórzy przez lata przyjeżdżają jako uczestnicy, a potem stają po drugiej stronie - pomagają przygotować imprezę dla młodszych kolegów i koleżanek.

- Uczestnictwo w rajdzie stało się tradycją naszej drużyny - mówi Patryk Bańczorowski z „66. Wąbrzeskiej Drużyny Wędrowniczej”. - Najpierw byliśmy uczestnikami, teraz będąc w obstawie rajdu przyglądamy się jego oraganizacji. Jest to wstęp do do bycia np. komendantem - dodaje z dumą Jacek Sadowski z Wąbrzeźna.

W ramach Rajdu Kopernikańskiego przygotowano także akcję oddawania krwi przez pałnoletnich uczestników oraz flashmob z okazji Dnia Myśli Braterskiej. W sobotę na Rynku Staromiejskim do nieba wypuszczono tysiące baniek mydlanych dla uczczenia urodzin założyciela skautingu - Roberta Baden - Powella. - Bańki symbolizują nasze marzenia, braterstwo i to, że jesteśmy razem - mówi Małgorzata Sulik, rzecznik Ogólnopolskiego Rajdu Kopernikańskiego.

Rajd zakończył się w niedzielne południe uroczystym apelem pod pomnikiem Kopernika. Poprzedziła go Msza Św. sprawowana w intencji harcerzy.

Joanna Maciejewska

Od września 2015 roku pracowałam w toruńskim oddziale "Gazety Pomorskiej". Od stycznia 2021 pracuję we włocławskim oddziale. Piszę między inny materiały na tematy związane z edukacją, służbą zdrowia czy miejskimi inwestycjami. Moje materiały można znaleźć zarówno w papierowym wydaniu Gazety Pomorskiej, a także na stronach: pomorska.pl oraz wloclawek.naszemiasto.pl.


Prywatnie pełnoetatowa mama, od zawsze zauroczona poezją śpiewaną, teatrem i podróżami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.