Justyna Trawczyńska

Grają na włocławskiej scenie, poznają miasto [zdjęcia]

XI Wakacyjny Festiwal Teatrów Dziecięcych. Fot. Andrzej Galczak XI Wakacyjny Festiwal Teatrów Dziecięcych.
Justyna Trawczyńska

We Włocławku trwa XI Wakacyjny Festiwal Teatrów Dziecięcych zza Granicy. W tegorocznej imprezie bierze udział 10 ekip teatralnych ze środowisk polonijnych na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Polskę reprezentuje teatr „Talia”.

Jury ma trudne zadanie, aby wybrać najlepszych

Jak przyznaje Jan Polak, dyrektor Teatru Impresaryjnego we Włocławku, od kilku lat poziom, jaki reprezentują teatry, jest bardzo wysoki. - My jako jury mamy bardzo duży problem z wyborem najlepszej ekipy - mówi.

W czwartek i piątek były przesłuchania konkursowe. - Nawet poziom językowy ekip z zagranicy jest bardzo wysoki - dodaje dyrektor. - Nie ma pod tym względem dużych różnic między zagranicznymi gośćmi a teatrem z Polski.

XI Wakacyjny Festiwal Teatrów Dziecięcych.
Andrzej Galczak XI Wakacyjny Festiwal Teatrów Dziecięcych.

Festiwal cieszy się także dużym zainteresowaniem mieszkańców Włocławka. - Na przesłuchaniach mieliśmy pełną salę - zaznacza Jan Polak.

Dla tych młodych osób przyjazd do Włocławka to nie tylko występ. Biorą udział w warsztatach, które są prowadzone na najwyższym poziomie. Mają okazję wziąć udział w wieczorach gospodarzy, gdzie obserwują profesjonalne występy aktorów.

- Dla tych młodych ludzi to także okazja do poznania naszego miasta - mówi Jan Polak. - Opiekunowie teatrów często znają Włocławek lepiej niż my

.

Dla młodych Polaków z Lit-wy, Białorusi czy Ukrainy przyjazd na festiwal jest wielkim wydarzeniem. Dla niektórych dzieci to jedyna okazja do wyjazdu poza miejsce zamieszkania, a bywa też, że to jedyna szansa, aby zjeść dziennie trzy posiłki.

XI Wakacyjny Festiwal Teatrów Dziecięcych.
Andrzej Galczak XI Wakacyjny Festiwal Teatrów Dziecięcych.

Ważny tydzień, który kształtuje przyszłość

Aktualnie przyjeżdżają do nas młodzi ludzie, którzy są trzecim, a nawet piątym pokoleniem Polaków. Często decydują się na kontynuowanie nauki, studiowanie w Polsce. - Zdarza się, że pomagam im załatwiać ważne sprawy - przyznaje Jan Polak.

Dziś kolejny wieczór gospodarzy. Wystawiony zostanie spektakl pt. „Szesnaście róż”. Początek o godzinie 20.30.

Jutro zobaczymy koncert galowy, podczas którego poznamy werdykt jury. - Wszystkie ekipy jednak dostaną pamiątki z Włocławka. Będą to książki, a także płyty ze spektaklami Teatru Polskiego.

Justyna Trawczyńska

Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku dziennikarstwo, public relations. Pracę w charakterze dziennikarza rozpoczęłam po ukończeniu studiów. Specjalizuję się w tematach społecznych. Z Gazetą Pomorską jestem związana od 2014 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.