Gra, która nauczy polskiego, fizyki, ale też geografii [podręcznik]

Czytaj dalej
Fot. Mary Altaffer
Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Gra, która nauczy polskiego, fizyki, ale też geografii [podręcznik]

Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Po popularny Minecraft coraz częściej sięgają szkoły. Pomysły na jego wykorzystanie spisali wykładowcy bydgoskiej uczelni.

Nowa publikacja Michała Mochockiego, Mikołaja Sobocińskiego i Adrianny Kuliś z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego jest dostępna w internecie i to za darmo. „Minecraft w szkole. Podręcznik dla nauczycieli” pokazuje, w jaki sposób można wykorzystać grę podczas lekcji z uczniami. - Obejmuje zagadnienia z fizyki, jak grawitacja i zachowanie cieczy - mówi dr Michał Mochocki, jeden z koordynatorów projektu. - Można również stworzyć rekonstrukcje dzieł sztuki, a za pomocą ludzików rozgrywać scenki z literatury i historyczne bitwy. Na serwerze możemy także zobaczyć różne kraje.

Pomysły wykładowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na wykorzystanie gry Minecraft:

Minecraft polega na budowaniu świata z sześciennych bloków. W zeszłym roku na zlecenie urzędu marszałkowskiego wykładowcy i studenci z UKW opracowali mapę naszego województwa. - Pracowaliśmy w dwóch zespołach - opowiada Mochocki. - Jeden odpowiadał za mapę terenu, a drugi nanosił na nią modele kilkunastu zabytków.

Dzięki temu gracze mogą zobaczyć m.in. tężnie w Ciechocinku, Wyspę Młyńską z Operą Nova, zamek w Golubiu-Dobrzynie i Biskupin. - Coraz więcej szkół jest zainteresowanych prowadzeniem lekcji za pomocą gry - dodaje Mochocki. - Marcin Ćwikliński wraz z uczniami zbudowali Szkołę Podstawową nr 23 z Włocławka, boisko i samolot.

Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.