Gospodynie ze stołem w Dworze Artusa

Czytaj dalej
Fot. Adam Lewandowski
Adam Lewandowski

Gospodynie ze stołem w Dworze Artusa

Adam Lewandowski

Oczywiście wigilijnym. Potrawy szykują panie z dziewięciu KGW z gminy Dobrcz.

Piętnaście kół gospodyń wiejskich działa w gminie Dobrcz. Dużo, jak na tak małą gminę. Niektóre od ponad pół wieku. Przykładem KGW w Kozielcu. - Nasze powstało w roku 1959 - opowiada Maria Michalska, przewodnicząca koła. - Przewodniczyła pani Jaroszewska. Wtedy to przyjechała do nas pani Welcowa z zarządu powiatowego Ligi Kobiet Polskich i namówiła nasze panie, by zajęły się zbiórką pieniędzy na budowę w naszej wsi szkoły tysiąclatki. Rozprowadzano cegiełki, organizowano zabawy. Głośno było o naszej wsi w całej Polsce. I rok później stanęła w Kozielcu szkoła. Nadano jej imię Ligi Kobiet Polskich. Jest jedyną w naszym kraju noszącą imię LKP. W tym, roku - 18 września - uroczyście wieś obchodziła jubileusz 55-lecia istnienia szkoły.

KGW Kozielec jest jednym z dziewięciu kół w gminie Dobrcz, które przygotowują potrawy na stół wigilijny - 17 grudnia w toruńskim Dworze Artusa. - Potrawy przygotowują też KGW Wudzynek, Dobrcz, Strzelce Dolne, Trzebień, Borówno, Stronno, Wudzyn i Gądecz - mówi Małgorzata Wesołowska, szefowa Gminnej Rady Kobiet w Dobrczu. - Kozielec zrobi m.in. pierniki, Trzebień - makowiec, Borówno - makiełki, Stronno - gołąbki z warzywami, Wudzyn - śledzie, Dobrcz - barszcz czerwony, Strzelce - pierogi z kapustą, Wudzynek - serniki... Będzie tych potraw znacznie więcej, m.in. chleb wiejski, karp smażony, groch z kapustą, kompot z suszu... Chcemy przecież pokazać się na wystawie stołów wigilijnych Pomorza i Kujaw z jak najlepszej strony.

Potrawy mają nawiązywać do tradycyjnej kuchni polskiej. Do Torunia pojadą: Małgorzata Wesołowska, Lucyna Piątkowska, Mariola Hirsch -Kata i Maria Banach.

Panie z z gminy Dobrcz urządzą też wigilię tylko dla siebie. W... Ostromecku.

Adam Lewandowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.