Gospodynie ze stołem w Dworze Artusa

Czytaj dalej
Fot. Adam Lewandowski
Adam Lewandowski

Gospodynie ze stołem w Dworze Artusa

Adam Lewandowski

Oczywiście wigilijnym. Potrawy szykują panie z dziewięciu KGW z gminy Dobrcz.

Piętnaście kół gospodyń wiejskich działa w gminie Dobrcz. Dużo, jak na tak małą gminę. Niektóre od ponad pół wieku. Przykładem KGW w Kozielcu. - Nasze powstało w roku 1959 - opowiada Maria Michalska, przewodnicząca koła. - Przewodniczyła pani Jaroszewska. Wtedy to przyjechała do nas pani Welcowa z zarządu powiatowego Ligi Kobiet Polskich i namówiła nasze panie, by zajęły się zbiórką pieniędzy na budowę w naszej wsi szkoły tysiąclatki. Rozprowadzano cegiełki, organizowano zabawy. Głośno było o naszej wsi w całej Polsce. I rok później stanęła w Kozielcu szkoła. Nadano jej imię Ligi Kobiet Polskich. Jest jedyną w naszym kraju noszącą imię LKP. W tym, roku - 18 września - uroczyście wieś obchodziła jubileusz 55-lecia istnienia szkoły.

KGW Kozielec jest jednym z dziewięciu kół w gminie Dobrcz, które przygotowują potrawy na stół wigilijny - 17 grudnia w toruńskim Dworze Artusa. - Potrawy przygotowują też KGW Wudzynek, Dobrcz, Strzelce Dolne, Trzebień, Borówno, Stronno, Wudzyn i Gądecz - mówi Małgorzata Wesołowska, szefowa Gminnej Rady Kobiet w Dobrczu. - Kozielec zrobi m.in. pierniki, Trzebień - makowiec, Borówno - makiełki, Stronno - gołąbki z warzywami, Wudzyn - śledzie, Dobrcz - barszcz czerwony, Strzelce - pierogi z kapustą, Wudzynek - serniki... Będzie tych potraw znacznie więcej, m.in. chleb wiejski, karp smażony, groch z kapustą, kompot z suszu... Chcemy przecież pokazać się na wystawie stołów wigilijnych Pomorza i Kujaw z jak najlepszej strony.

Potrawy mają nawiązywać do tradycyjnej kuchni polskiej. Do Torunia pojadą: Małgorzata Wesołowska, Lucyna Piątkowska, Mariola Hirsch -Kata i Maria Banach.

Panie z z gminy Dobrcz urządzą też wigilię tylko dla siebie. W... Ostromecku.

Adam Lewandowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.