Gniezno znowu stało się stolicą Polski

Czytaj dalej
Fot. Sona Ishkhanyan
s

Gniezno znowu stało się stolicą Polski

s

Procesja z Ikoną Jasnogórską, obrady episkopatu, msza w katedrze z udziałem prezydenta - tak wyglądał pierwszy dzień 1050. rocznicy chrztu Polski.

Gnieźnieńskie uroczystości związane z 1050. rocznicą chrztu Polski rozpoczęły się już w środę od powitania kopii cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Ikona została procesyjnie przeniesiona do kościoła farnego, a następnego dnia - do katedry, gdzie pozostała do zakończenia popołudniowej mszy świętej.

Podobnie jak podczas uroczystości milenijnych z 1966 r. w czasie liturgii obraz Matki Boskiej Częstochowskiej ustawiony został w prezbiterium, przed cokołem, na którym znajduje się srebrna trumna z relikwiami św. Wojciecha.

W czwartek w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie rozpoczęły się obrady Konferencji Episkopatu Polski, które przez kolejne dwa dni będą kontynuowane w Poznaniu. Obrady dotyczyły czterech zasadniczych zagadnień: konsekwencji chrztu Polski oraz osobistego wymiaru tego wydarzenia, przygotowań do Światowych Dni Młodzieży oraz przyjazdu papieża Franciszka, migracji w Europie, a także troski o rodziny.

O godz. 14.45 na Ostrowie Lednickim odbyło się uroczyste nabożeństwo, w czasie którego wybrzmiał odlany specjalnie na tę okazję dzwon „Mieszko i Dobrawa”, który powstał w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu.

- Dzisiaj sięgamy wspólnie do korzeni naszego życia wiary. Pragniemy jeszcze raz uświadomić sobie, że sakrament chrztu jest znakiem jedności, a zarazem usłyszeć i wspólnie powtórzyć, że chrzest w Chrystusie jest wezwaniem dla Kościołów, aby przezwyciężały swoje podziały - powiedział na Ostrowie Lednickim prymas Polski ks. abp Wojciech Polak.

Po południu uczestnicy rocznicowych wydarzeń przejechali ponownie do Gniezna, gdzie o 17.00 w katedrze odbyła się msza święta z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło. Papieża Franciszka reprezentował legat, kard. Pietro Parolin.

Na zakończenie pierwszego dnia uroczystości w Teatrze Fredry zaplanowano pokaz filmu o życiu Mieszka I.

Paweł Brzeźniak

s

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.