Jolanta Zielazna

Gminy są prawie gotowe

Fot. Grzegorz Jakubowski
Jolanta Zielazna

Szczególnie rolnikom potrzebna jest informacja o programie 500 złotych na dziecko.

Optymistycznie ocenił przygotowania do programu Rodzina 500+ wiceminister pracy Marcin Zieleniecki. Wczoraj spotkał się z przedstawicielami samorządów regionu, by dowiedzieć się, jak są przygotowane.

W województwie kujawsko -pomorskim 127 gmin zgłosiło zatrudnienie dodatkowych pracowników w związku z przyjmowaniem wniosków o 500 zł na dziecko. Zatrudniły 288 osób.

Aż 112 gmin przygotowuje nowe pomieszczenia.

Nasze województwo na program Rodzina 500+ w tym roku dostanie 900 mln zł.

- Z dzisiejszych informacji od samorządów wynika, że są bardzo dobrze przygotowane do programu i z optymizmem czekają na moment startu - mówił wiceminister Zieleniecki.

Samorządy zostały zobowiązane do szerokiej akcji informacyjnej, włączy się w nią także urząd wojewódzki, która zapowiada ją od 1 kwietnia. Szczególnie ważne jest to na wsi, by informacje trafiły do rolników. U nich, w ubieganiu się o 500 zł na drugie i kolejne dziecko nie są brane pod uwagę dochody.

Właśnie informacje oraz pomoc w wypełnieniu wniosków to dwa punkty wymienione przez wiceministra, które budzą obawy. Wniosek liczy 14 stron i trzeba się w nim odnaleźć. Dotyczy zarówno ubiegania się o świadczenie na pierwsze dziecko (wówczas trzeba spełniać kryterium dochodowe), jak i wyłącznie na drugie i kolejne dzieci (nie obowiązuje kryterium dochodowe).

Samorządy mają różne pomysły, co zrobić by przynajmniej w pierwszych tygodniach rozładować tłok. Chcą uruchomić dodatkowe punkty przyjmowania wniosków, wydłużyć godziny pracy (do wieczora), pracować w sobotę, niektóre utworzyły zakładki 500+ na swoich stronach www.

W Bydgoszczy np. rozdano już wnioski uczniom w szkołach, by przekazali je rodzicom, którzy mogą się wcześniej z nimi zapoznać.

Minister zaś przypomniał, że wniosek będzie można złożyć drogą elektroniczną - za pośrednictwem e-bankowości (porozumienie podpisało 18 banków), platformy e-PUAP, ZUS PUE.

Spodziewane jest jednak, że najwięcej dokumentów złożonych zostanie drogą tradycyjną, czyli na papierze.

Gminy najpóźniej 23 marca gminy dostaną „nakładkę” do programu Emp@tia, która pozwoli wykorzystywać go przy ustalaniu prawa do świadczenia wychowawczego.

W urzędzie wojewódzkim działa bezpłatna infolinia Rodzina 500+. Pod numerem 0 800 500 112 pracownicy wydziału polityki społecznej od poniedziałku do piątku w godzinach 8-14 udzielają informacji. Dodatkowo uruchomiona została skrzynka mailowa: 500plus@bydgoszcz.uw.gov.pl, w ramach której pracownicy jednostek samorządu terytorialnego mogą uzyskać informacje.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.