Gminie Żydowskiej damy Królewiecką 5

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Alabrudziński
Małgorzata Goździalska

Gminie Żydowskiej damy Królewiecką 5

Małgorzata Goździalska

Roszczenia Gminy Żydowskiej we Wrocławiu są spore! Dotyczą kilkudziesięciu nieruchomości we Włocławku, zabudowanych i niezabudowanych.

Jak powiedział nam Roman Stawisiński, dyrektor wydziału gospodarki miejskiej we włocławskim urzędzie miasta, obecnie przed Komisją Regulacyjną ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich toczą się postępowania dotyczące m.in. posesji przy Królewieckiej 5 i 35, Żabiej 14, Stodólnej 70.

Do zwrotu jest przygotowywana zabudowana nieruchomość przy ul. Królewieckiej 5. Do niedawna pod tym adresem mieszkały cztery włocławskie rodziny.

- Dwie już wyprowadziliśmy - mówi dyrektor Stawisiński. - Dwie jeszcze czekają na przeprowadzkę.

Dwie sprawy o zwrot dawnych majątków Gminie Żydowskiej we Wrocławiu zostały już zakończone. Dotyczyły one adresów: Stodólna 33/35 i Żabia 14. Pod tym ostatnim przed II wojną światową znajdowała się synagoga.

Czy zakończyły się te sprawy? Jak się okazuje, przekazaniem nieruchomości zamiennych. W zamian za działki zlo-kalizowane przy ul. Stodólnej 33/35 i Żabiej 14. Gmina Żydowska otrzymała inne o podobnej wartości.

Nie wszystkie jednak sprawy, które toczą się przed Komisją Regulacyjną ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich kończą się zwrotem nieruchomości lub przekazaniem nieruchomości zamiennych. Tak było, na przykład, z działką przy ul. Reymonta 19. Postępowanie przed Komisją Regulacyjną zakończyło się bowiem... oddaleniem wniosku.

Roszczenia Gminy Żydowskiej dotyczą jeszcze takich nieruchomości w mieście, jak na przykład Królewiecka 4, gdzie przed II wojną światową znajdowała się łaźnia rytualna, Cyganki 1/3, Kościuszki 11. Kłopot ma także starostwo. Ale o tym wkrótce.

Małgorzata Goździalska

Zajmuję się problematyką samorządową, sprawami kryminalnymi, problemami społecznymi. W imieniu Czytelników podejmuję skutecznie interwencję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.