Gmina Kobylin to region bardzo urokliwy i bogaty w historię i tradycję. Warto odwiedzić miasto Kobylin choć raz, by przekonać się o gościnności mieszkańców.
Gminę Kobylin położoną w południowo-zachodniej części województwa wielkopolskiego i wchodzącą w skład powiatu krotoszyńskiego, zamieszkuje 8050 mieszkańców, z czego 3200 w mieście. Jej powierzchnia wynosi 10 745 ha, z czego: 7635 ha stanowią grunty orne, 14 ha sady, 904 ha łąki, 81 ha pastwiska i 1293 ha lasy. Gminę tworzy miasto Kobylin oraz 20 sołectw obejmujących 22 miejscowości.
Kobylin jest jednym z najstarszych miast polskich. Pierwsze zapisy o mieście pochodzą z lat 1289-1303. Na początku swej historii miasto, zwane Wenecją, założono na prawie polskim. Prawo magdeburskie otrzymało 21 grudnia 1430 roku od króla Władysława Jagiełły. Pierwszymi właścicielami Kobylina w XIII w. byli wojewodowie kaliscy, między innymi ród Łodziów. Miasto przechodziło w posiadanie kolejnych właścicieli: rodu Konarskich, Leszczyńskich, Sułkowskich, Mielżyńskich. Stąd wywodzili się znani uczeni, między innymi Andrzej Glaber – astrolog, tłumacz, profesor Akademii Krakowskiej, Maciej z Kobylina – filozof i lekarz, biskup Adam Konarski, gen. Edward Grobelny – szef służby zdrowia Powstania Wielkopolskiego, Cyryl Ratajski – prawnik, prezydent miasta Poznania w latach 1922-1924 oraz 1925-1934, minister spraw wewnętrznych w latach 1924-1925 w gabinecie premiera Władysława Grabskiego. Od 1793 roku Kobylin pozostawał w zaborze pruskim – przez 125 lat podlegając władzy urzędników zaborcy.
W tym trudnym okresie założono bank ludowy, kółko rolnicze, towarzystwo przemysłowe, czytelnię ludową, koło śpiewacze. Czynny udział kobyliniaków w Powstaniu Wielkopolskim przywrócił miasto odrodzonej Polsce 3.01.1919 roku. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. leszczyńskiego.
Śladami historii Kobylina są liczne zabytki kultury. Wśród najważniejszych na uwagę zasługują: ratusz miejski w Rynku z herbem miasta nad wejściem, zabytkowe domy, kościoły parafialne w Kobylinie, Wyganowie, Starymgro-dzie, kościół oraz klasztor Franciszkanów, wieża zegarowa drewniana z XVIII w. – pozostałość zboru ewangelickiego, zespół parkowo-pałacowy w Łagiewnikach, a także neobarokowy kościół oraz pałac w Smolicach otoczony rozległym parkiem.
Istnieją dwie wersje pochodzenia nazwy miasta. Jedna podaje, że nazwa Kobylin wywodzi się od przezwiska Kobyła i jest związana z postacią rycerza Tomasza Kobylica, syna Kobyły – domniemanego założyciela lub właściciela wsi Kobylin.
Opowiadanie ludowe natomiast dotyczy nazw trzech miejscowości leżących wzdłuż biegu rzeki Orli: Kobylina, Dubina i Jutrosina. Według legendy trzej bracia udali się do pustelnika, aby zasięgnąć rady, co do nazwania swoimi imionami założonych przez nich osad. Ponieważ droga była błotnista i trudna do przebycia, tuż pod Rogożewem utknęli w błocie, a furman Andrzej, nie radząc sobie z uporem starej kobyły, miał krzyknąć: „Wio kobylino, bo jak cię zatnę pod dupino, to ci będzie jutro sino”. Ten trywialny zwrot wywarł na szlachcicach wrażenie i zadecydowali o powstaniu nazw Kobylin, Dupin (obecnie wieś Dubin) i Jutrosin. Tak głosi legenda ludowa znana od pokoleń i traktowana jako pogodny żart. mmmm
Gospodarz gminy zaprasza
Szanowni Państwo,
na terenie gminy Kobylin działa prężnie aż dziewięć Kół Gospodyń Wiejskich. Zrzeszają one osoby aktywne i zaangażowane społecznie, o różnych pasjach i umiejętnościach.
W naszej gminie koła działają od kilkudziesięciu lat. Ogromnym uznaniem darzymy nieustanne wysiłki pań, aby zachować tradycje i zwyczaje naszych przodków, wyrażające się w przygotowaniu potraw, ludowej muzyce, tańcach czy śpiewach. Nie da się ocenić wpływu pań na charakter wydarzeń społecznych i kulturalnych, których nie brakuje w naszej gminie.
W tym miejscu dziękuję wszystkim paniom, które pomimo codziennych obowiązków znajdują chęć i czas na aktywną działalność w Kołach Gospodyń Wiejskich.
Zapraszam Państwa do udziału w imprezach organizowanych w gminie Kobylin chociażby po to, aby skosztować wyrobów naszych uzdolnionych gospodyń.
Tomasz Lesiński, burmistrz Kobylina
Koło Gospodyń Wiejskich w Fijałowie
KGW w Fijałowie powstało w 1964 roku pod przewodnictwem Zdzisławy Robakowskiej. Obecnie zrzesza 20 pań, a przewodniczy mu Małgorzata Jańczak. Panie spotykają się regularnie, wymieniają się doświadczeniami. Biorą udział w festynach i imprezach organizowanych przez gminę.
Rolada szpinakowa z łososiem i jajka faszerowane tuńczykiem KGW Fijałów
Składniki:
250 g świeżego szpinaku, 3 jajka, 2 łyżeczki soku z cytryny, szczypta gałki muszkatałowej, 200g łososia wędzonego, 2 opakowania serka śmietanowego lub topionego z chrzanem, sól i pieprz, majonez, pietruszka, około 6 jaj ugotowanych na twardo, 1 puszka tuńczyka w sosie własnym, trzy ogórki kiszone.
Sposób przygotowania:
Szpinak umyj i podgrzej na suchej patelni do odparowania wody. Piekarnik rozgrzać do temperatury 180 stopni góra dół. W mikserze umieszczamy szpinak, 3 żółtka, sok z cytryny, i przyprawy. Dokładnie miksujemy. Trzy białka ze szczyptą soli ubijamy na sztywno. Ciasto rozsmarowujemy cienko na blaszce 30-40 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasto powinno się delikatnie zarumienić. Wystudzony biszkopt szpinakowy wkładamy na folię spożywczą, smarujemy równomiernie serkiem. Na ser kładziemy plasterki łososia. Ciasto zwijamy, zawijamy w folię spożywczą i wkładamy na trzy godziny do lodówki. Przed podaniem kroimy w plastry 1-2 cm. Z przekrojonych jajek wyjąć żółtka. Tuńczyka odsączyć. Ogórki pokroić w kostkę. Wszytko umieścić w misce. Posolić i popieprzyć, dodać dwie łyżki majonezu. Wszystko zblendować. Następnie białka napełnić pastą i posypać pietruszką.
Koło Gospodyń Wiejskich w Łagiewnikach
Koło Gospodyń Wiejskich w Łagiewnikach działa od 60 lat. Pierwszą przewodniczącą została A. Krawiec, a kolejno po niej St. Kreczmer, S. Balcerek, W. Kupczyk, A. Fabianowska, B. Wachowiak, E. Bart-kowiak, I. Witczak. Chlubą jest powstały w 1994 r. zespół Łagiewniczanie, który jest znany w powiecie.
Żurek KGW Łagiewniki
Składniki:
1,5 litra wywaru z mięsa i warzyw, 2 szklanki zakwasu, 50 dag surowej białej kiełbasy, 30 dag pieczarek. 4 jaja na twardo, 4 ziemniaki, 3/4 szklanki gęstej śmietany, 1 łyżka startego chrzanu, 3 ząbki czosnku, 3 liście laurowe, 1,5 łyżki majeranku, 10 ziarenek czarnego pieprzu, sól i pieprz mielony.
Sposób przygotowania:
Kiełbasę zalać gorącym wywarem i gotować 30 minut. Dodać liście laurowe i ziarna pieprzu, następnie wlać zakwas i gotować 20 minut. Kiełbasę wyjąć, a zupę przecedzić. Ziemniaki pokroić w większą kostkę, pieczarki pokroić na ćwiartki i lekko podsmażyć, wszystko wrzucić do żuru. Zagotować. Dodać chrzan i przeciśnięty przez praskę czosnek, śmietanę i majeranek. Doprawić solą i pieprzem do smaku. Kiełbasę pokroić na plastry, dodać do żuru. Podawać z ćwiartkami jajek.
Koło Gospodyń Wiejskich w Rębiechowie
Koło Gospodyń Wiejskich w Rębiechowie zostało reaktywowane w 2003 roku i liczy 16 członkiń. Jest to aktywna organizacja pod przew. Stefanii Noculak. Podczas dożynek gminnych w 2018 roku gotowały zupę jarzynową oraz kapuśniak, których gwarancję smaku i jakości zaświadczył mistrz kulinarny Jan Kuroń.
Mazurek KGW Rębiechów
Składniki na ciasto:
5 żółtek, 1 kostka tłuszczu, 3/4 szklanki cukru, 3 łyżki kartoflanki, 40-50 dkg mąki, mały proszek do pieczenia.
Sposób przygotowania:
Upiec z ciasta dwie blaszki.
Składniki na masę:
3/4 szklanki cukru, 1 kostka masła, 7 jaj (tylko żółtka), 3 łyżki mąki.
Sposób przygotowania:
Żółtka, cukier i mąkę rozetrzeć, zalać przegotowanym mlekiem i gotować. Rozetrzeć masło i dodać masę i krople rumu.
Koło Gospodyń Wiejskich w Srokach
Koło Gospodyń Wiejskich w Srokach. Przewodniczącą jest Alicja Ratajczak, która objęła to stanowisko po niezwykle aktywnej Teresie Leśniak. Panie biorą udział w organizacji festynów z okazji Dnia Dziecka czy dożynek. W 2018 r. KGW w Srokach uzyskało certyfikat jakości i smaku od Jana Kuronia za najlepszy „udziec”.
Kanapeczki z sosem tatarskim i kurczakiem KGW Sroki
Składniki :
1 słoik ogórków konserwowych, 1 słoik grzybków konserwowych (z reguły bierzemy pieczarki), 1 kostka sera feta, 1 cebula, pierś z kurczaka, bułka z dynią lub inne pieczywo, majonez, sól i pieprz.
Sposób przygotowania:
Ogórki, grzybki, cebulę drobno kroimy w kostkę. Dodajemy ser feta i 1 do 2 łyżek majonezu. Doprawiamy pieprzem i wszystko mieszamy. Pierś z kurczaka doprawiamy do smaku, zawijamy w folię aluminiową (a la roladki) i gotujemy. Pieczywo kroimy na małe kanapeczki, smarujemy masełkiem. Na to układamy ugotowaną, cienko pokrojoną w plasterki pierś z kurczaka. Na wierzch wykładamy farsz i dekorujemy.
Koło Gospodyń Wiejskich w Zalesiu Wielkim
Koło Gospodyń Wiejskich w Zalesiu Wielkim założyła w 1947 roku Weronika Troszczyńska. Obecnie koło zrzesza 36 kobiet i przewodniczy mu Elżbieta Ignasiak. Panie aktywnie uczestniczą w życiu swojej społeczności, organizując szereg spotkań i uroczystości, a także prezentują swoje popisowe dania kulinarne.
Smażonka wielkanocna KGW Zalesie Wielkie
Składniki:
1,2 kg schabu, 0,5 kg kiełbasy dobrze wędzonej (polska extra), 2 słoiki chrzanu w śmietanie, 14 jajek, 0,5 kostki margaryny, 2 łyżki masła, sól, pieprz.
Sposób przygotowania:
Schab posypać solą, pieprzem, delikatem Knorr, obtoczyć w musztardzie i na oleju usmażyć w całości do miękkości. Wystudzić. Schab pokroić w grubą kostkę (ok. 1,5 cm), kiełbasę podobnie. Jaja ugotować na twardo (tak na 90%) i pokroić w jeszcze grubszą kostkę. Lekko posolić, polać roztopionym masłem i delikatnie obsmażyć na patelni. W dużym rondlu roztopić margarynę, włożyć kiełbasę i mięso, chwilę podsmażyć (ok. 5 min), popieprzyć, dodać chrzan, dokładnie wymieszać i gotowe. Jeżeli chrzan będzie suchy, dodać łyżkę majonezu. Podawać na ciepło.
Koło Gospodyń Wiejskich w Zdziętawach
Koło Gospodyń Wiejskich w Zdziętawach działa od 1987 r. Obecnie zrzesza 32 członkinie. Na zdjęciu, od lewej: Agnieszka Wielebska z córką Paulinką, Jolanta Matysiak (przewodnicząca KGW Zdziętawy), Hanna Szymańska, Wioletta Mosiek, Zdzisława Zmuda. Koło uczestniczy w imprezach publicznych.
Pascha wielkanocna KGW Zdziętawy
Składniki:
1 kg sera białego (zemleć, 1 kostka masła, 1 szklanka cukru, 1 cukier waniliowy, 0,5 łyżki skórki pomarańczy, 5 żółtek, 3 łyżki winiaku, 1 puszka brzoskwiń, 1 galaretka, sparzone rodzynki i żurawina, borówki.
Sposób przygotowania:
Masło utrzeć z cukrem, do tego dodawać żółtka i połączyć z serem, bakaliami i alkoholem. Masę wyłożyć na sitko pokryte gazą, następnie zawinąć, aby masa była ściśnięta i odłożyć do lodówki na 24 godziny. Wykładamy masę na talerz/półmisek, obkładamy owocami, a następnie zalewamy galaretką. Nasz deser możemy udekorować kilkoma borówkami na szczycie dla większego efektu.