Gmina Jeziora Wielkie pożyczy pieniądze na oczyszczalnię

Czytaj dalej
Fot. Agnieszka Nawrocka
Agnieszka Nawrocka

Gmina Jeziora Wielkie pożyczy pieniądze na oczyszczalnię

Agnieszka Nawrocka

Gmina musi wziąć pożyczkę na przebudowę oczyszczalni ścieków w Przyjezierzu. A mogłaby starać się o dofinansowanie.

Jedną z ważniejszych, zaplanowanych na ten rok inwestycji w gminie Jeziora Wielkie jest modernizacja oczyszczalni ścieków w Przyjezierzu. Oczyszczalnia obsługuje wsie - Jeziora Wielkie, Gaj, Przyjezierze, Nowa Wieś, Wójcin, Nożyczyn, Kożuszkowo, Kuśnierz.

Na pożyczkę muszą się zgodzić radni

Na inwestycję gmina zamierza zaciągnąć pożyczkę, 648 tysięcy zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Zgodę na pożyczkę musieli wyrazić radni. Zrobili to, choć Jerzy Burzyński miał wątpliwości. Jak mówił radny jest konkurs urzędu marszałkowskiego i może gmina powinna wstrzymać się z kredytem i postarać o dofinansowanie unijne na inwestycję.

Przypomnijmy, że o takie wsparcie zamierza się ubiegać gmina Mogilno, a przygotowania trwają od bardzo dawna. Dlaczego gmina Jeziora Wielkie nie może? Wyjaśnia to sekretarz gminy Grażyna Leśniewska.

- Czy pan radny zna kryteria? Trzeba spełniać warunki - mówi pani sekretarz.

I wyjaśnia, że na wsparcie w ramach konkursu można liczyć w przypadku zadań realizowanych na terenie gminy.
A oczyszczalnia w Przyjezierzu leży na terenie gminy Strzelno.

Jeziora Wielkie chciały doprowadzić do korekty granic gminy. Wtedy oczyszczalnia leżałaby w granicach gminy. Jak przypomina Grażyna Leśniewska, wójt gminy wielokrotnie rozmawiał z burmistrzem Strzelna o korekcie granic. Do porozumienia nie doszło, bo jak przyznaje pani sekretarz Strzelno miało zbyt wygórowane żądania, jeśli chodzi o przekazanie im gruntów w zamian.
Dlatego wójt podjął decyzję o zaciągnięciu pożyczki.

- Będziemy inwestować za pożyczone pieniądze na nie swoim gruncie - komentuje Jerzy Burzyński.

Budowały firmy, przejęła gmina

Oczyszczalnia ścieków w Przyjezierzu nie została zbudowana przez gminę Jeziora Wielkie, ani przez Strzelno. Postawiły ją wiele lat temu zakłady pracy, takie jak Elana czy Romet, mające ośrodki wypoczynkowe w Przyjezierzu. Jak mówi Grażyna Leśniewska obiekt był budowany z myślą, że będzie można do niego podłączyć inne obiekty. Po latach, gmina była zmuszona do przejęcia oczyszczalni. Choć do jej budowy samorząd nie dołożył pieniędzy. Teraz jednak Jeziora Wielkie stają przed problemem: albo zainwestują w modernizację mocno już zużytej oczyszczalni, albo będzie trzeba płacić duże kary.

Agnieszka Nawrocka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.