Głowy do kontroli! Wszawica się panoszy

Czytaj dalej
Fot. Janusz Wójtowicz
Małgorzata Goździalska

Głowy do kontroli! Wszawica się panoszy

Małgorzata Goździalska

Zarażone tą pasożytniczą chorobą są uczniowie podstawówki.

Z tym problemem rodzice uczniów Zespołu Szkół w Lubaniu próbują uporać się od kilku tygodni. Chodzi o wszawicę. Zadzwoniła do nas zdenerwowana mama jednego z uczniów, że w szkole głowy dzieci są sprawdzane, ale sytuacja wciąż nie jest opanowana. Co się dzieje?

Dyrektor Zespołu Szkół w Lubaniu Janusz Szałek zapewnia, że jak tylko pojawiły się pierwsze sygnały o wszawicy wśród uczniów, natychmiast podjęte zostały działania. - Poprosiliśmy pielęgniarkę z miejscowego ośrodka zdrowia o sprawdzenie czystości skóry dzieci - wyjaśnia.

Dyrektor: - Sytuacja jest monitorowana

Uczniowie, u których stwierdzono wszawicę, zostały odesłane do domów. - Zrobiliśmy to dyskretnie - zapewnia dyrektor Szałek. - Jednocześnie zorganizowaliśmy spotkanie z rodzicami, gdzie wskazywaliśmy, jak poradzić sobie z problemem.

Będą kolejne kontrole czystości

Zarażeni wszawicą są uczniowie szkoły podstawowej. I, jak zapewnia dyrekcja, są to pojedyncze przypadki.

- Sytuacja jest monitorowana - zapewnia Janusz Szałek.

I dodaje, że obecnie sprawdzanie czystości skóry głowy odbywa się wyrywkowo.

W akcję zaangażowana jest nie tylko pielęgniarka z ośrodka zdrowia, ale także pedagog szkolna, która jest też dyplomowaną pielęgniarką. W tym tygodniu przewidziane są kolejne kontrole czystości skóry głowy.

Wszawica jest jedną z najpowszechniejszych chorób dziecięcych, ale często będąca tematem tabu, gdyż przez wieki kojarzona była z powszechnym brakiem higieny, brudem i ubóstwem. Tymczasem wciąż daje o sobie znać. Zarazić się nią może każdy, ale najczęściej zarażają się dzieci.

Wspaniałe warunki do rozprzestrzeniania się tej zakaźnej i pasożytniczej choroby stwarzają duże skupiska, a namnażaniu się choroby sprzyja również nagminne wymienianie się wśród dzieci czapkami, frotkami do włosów i korzystanie ze wspólnych grzebieni.

Małgorzata Goździalska

Zajmuję się problematyką samorządową, sprawami kryminalnymi, problemami społecznymi. W imieniu Czytelników podejmuję skutecznie interwencję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.