Gdzie szukać ochłody w czasie letnich upałów w okolicach Torunia? [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
(SZS)

Gdzie szukać ochłody w czasie letnich upałów w okolicach Torunia? [zdjęcia]

(SZS)

W miejscach, w których torunianie najchętniej zażywają wodnych oraz słonecznych kąpieli, właśnie rozpoczął się sezon.

Podobnie jak w ubiegłych latach na terenie powiatu oficjalnie mamy do wyboru jedno kąpielisko i trzy miejsca wykorzystywane do kąpieli.

- Woda została tam przebadana jeszcze przed otwarciem - mówi Joanna Biowska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Toruniu. - Tradycyjnie przypominamy, że badamy ją tylko w tych czterech miejscach.

Pierwszym z przebadanych miejsc jest jedyne kąpielisko w okolicy, czyli Kamionki Małe. Ruch panuje tu już od tygodnia. Tak jak w poprzednich latach wstęp na plażę kosztuje sześć złotych, czym nie muszą się przejmować dzieci do lat siedmiu, które mogą się plażować za darmo. Pomost został przed rozpoczęciem sezonu odświeżony i zabezpieczony. W dni powszednie nad bezpieczeństwem kąpiących będzie w czuwało trzech, czterech ratowników, w weekendy ich liczba zostanie zwiększona do czterech, pięciu.

- Z ratownikami jest ciężko - przyznaje Zbigniew Kowalski, doglądający kąpieliska. - Radzimy sobie jednak, jak możemy.

Ratownicy na ogół wybierają pracę w zagranicznych kurortach. Tam czekają na nich lepsze zarobki i na ogół również - warunki pracy. Kąpielisko w Kamionkach na szczęście jest pod kontrolą. Poza ratownikami na zalew gości czekają również wypożyczalnie sprzętu pływającego. Za godzinę pływania po jeziorze rowerem wodnym trzeba zapłacić 15, 20 zł. Godzina wiosłowania w kajaku kosztuje 10 zł. Rezerwy zużytej przy tym energii można uzupełnić w działających na brzegu punktach gastronomicznych, które oferują na ogół zapiekanki, frytki oraz różnego rodzaju napoje.

Plaża w Kamionkach jest czynna od godz. 10 do 18. Z Torunia można się na nią dostać samochodem, należy się wtedy jednak liczyć z dodatkowymi wydatkami. Godzina postoju na parkingu kosztuje trzy zł, za cały dzień płaci się 10 zł. Plażowicze mogą jeszcze wybrać podróż pociągiem, lub autobusem miejskim specjalnej linii 62, której pojazdy zaczęły kursować dzisiaj.

Wakacyjne autobusy do Kamionek będą wyruszały każdego dnia do 31 sierpnia z przystanku przy ul. Odrodzenia o godz. 9, 10, 11, 15.30, 16.30 i 17.30. Na tej trasie nie obowiązują bilety miesięczne. Bilet normalny w jedną stronę kosztuje 2,80 zł, a ulgowy - 1,40 zł. Do Kamionek można też dojechać rowerem, korzystając ze specjalnie w tym celu wybudowanej trasy. Plaża miejska w Chełmży nie ustępuje w niczym Kamionkom, a jako miejsce rozrywek wodnych nawet je przewyższa. Pomimo to od lat oficjalnym kąpieliskiem nie jest. Chociaż dojazd do Chełmży nie stwarza problemów, na tutejszej plaży torunianie pojawiają się rzadko. Wolą Kamionki, nawet jeśli panuje tam ścisk. Gdyby ktoś chciał się przekonać o tym, jak się wypoczywa nad jeziorem w Chełmży, może to zrobić latem między godz. 10 i 18. Wtedy plaża jest otwarta i kontrolowana przez ratownika.

Pozostałe miejsca kąpielowe na terenie powiatu toruńskiego znajdują się w Zalesiu nad Jeziorem Chełmżyńskim oraz w Osieku nad Wisłą. Oba są już przygotowane do sezonu.

Wody dla ochłody można też szukać w samym Toruniu, chociaż warunki pod tym względem są gorsze niż jeszcze kilka lat temu, kiedy lekarstwem na letnie upały była wizyta na „Wodniku”. Wspomnieniem tamtego kąpieliska jest basen hotelowy.

Dawne czasy, kiedy w Toruniu działały trzy odkryte pływalnie, można wspominać chłodząc się w brodzikach sezonowych na Skarpie. Uczniowie toruńskich szkół mogą to robić w wybrane dni za darmo. Ważna legitymacja szkolna otworzy też przed nimi drzwi krytych basenów.

W lipcu we wszystkie dni tygodnia w godzinach od 10 do 15 dostępne będą baseny przy ZS nr 8 (ul. Łyskowskiego 28) oraz III LO (ul. Raszei 1), a także basen MOSiR przy ul. Bażyńskich 9/17.

W sierpniu we wszystkie dni tygodnia w godz. od 10 do 15 dostępne będą baseny przy ZS Nr 24 (ul. Ogrodowa 3/5) oraz SP nr 32 (ul. Kosynierów Kościuszkowskich 11), a także miniaquapark przy ulicy Hallera 79. Z otwartych basenów na Skarpie uczniowie będą mogli korzystać za darmo do 30 sierpnia w każdy wtorek i czwartek w godz. od 10-18.

(SZS)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.