Gdyby Polak wzbogacił się o 5 milionów? Kupi dom albo pomoże własnej rodzinie

Czytaj dalej
Fot. pixabay
Anna Stasiewicz

Gdyby Polak wzbogacił się o 5 milionów? Kupi dom albo pomoże własnej rodzinie

Anna Stasiewicz

Kupno własnego domu, pomoc rodzinie, rozkręcenie biznesu. W tej kolejności Polacy będą wydawać pieniądze, jeśli zostaną milionerami.

To z pewnością marzenie każdego z nas. Nagle stajemy się posiadaczami okrągłej sumki. Powiedzmy na to - 5 milionów złotych.

Jesteście Państwo ciekawi, co w pierwszej kolejności Polak zrobiłby z takimi pieniędzmi?

Już drugi rok z rzędu zapytał o to Polaków Deutsche Bank.

Okazuje się, że w tej kwestii jesteśmy bardzo pragmatyczni. Kupno mieszkania, domu czy ziemi pod jego budowę. Tak odpowiada 30 procent badanych.

Zdaniem naszych rodaków, nieruchomości to wciąż najlepsza i najbardziej stabilna inwestycja. Poza tym wciąż większości Polaków nie stać na kupno mieszkania czy domu z własnej pensji, więc taki wydatek byłby możliwy właśnie dopiero przy zdobyciu większej gotówki. W dodatku coraz trudniej zdobyć kredyt na własne lokum.

- Chyba pójdę zagrać w totolotka - śmieje się Kasia, absolwentka pedagogiki z Bydgoszczy. Niedługo wychodzi za mąż.

- Na razie będziemy mieszkać u moich rodziców, bo - na szczęście - mają dom pod miastem, ale co będzie później, nie wiadomo.

Dodaje, że wspólnie z mężem informatykiem chcą starać się o kredyt na kupno własnego mieszkania. - Rodzice już obiecali, że złożą się na wkład własny. Ale czy dostaniemy kredyt, tego nie wie nikt - mówi młoda kobieta.

To właśnie ludzie młodzi, w wieku od 18 do 24 lat, najchętniej przeznaczyliby wygraną lub odziedziczoną sumę na kupno mieszkania czy domu. Odpowiada tak aż 69 procent ankietowanych.

Im jesteśmy starsi, tym potrzeba inwestowania wygranej w nieruchomości jest mniejsza. Może dlatego, że osoby dojrzałe w większości są już posiadaczami własnego lokum. Wśród osób w wieku 25-34 lat odpowiada tak zaledwie 38 procent, a w grupie powyżej 65. roku życia już tylko 14 procent.

Niespodziewani milionerzy to, jak się okazuje, również osoby chętnie dzielące się z innymi. Co czwarty badany odpowiada, że gdyby wygrał 5 milionów, pomógłby rodzinie.

Najbardziej chętne do wspar-cia są osoby starsze, tzn. powyżej 55. roku życia. Zrobiłaby tak prawie połowa pytanych. Może to wynikać z faktu, że aż 57 procent Polaków po 50. roku życia pomaga finansowo swoim dzieciom czy wnukom.

Ponad 5 procent respondentów chce wesprzeć organizacje charytatywne.

Ale Polacy nie tylko chcą pomagać, ale również inwestować. Prawie 7 procent badanych założyłoby za wygraną sumę własną firmę. Wśród ludzi młodych takie plany ma aż co piąty pytany.

Młodzi rodacy widzą w takim rozwiązaniu możliwość na wyższe niż w państwowej firmie zarobki, wolność i szansę samorealizacji. Poprawiają się też warunki prowadzenia biznesu w Polsce. W tegorocznej edycji rankingu Doing Business awansowaliśmy o 7 miejsc.

Na co jeszcze wydalibyśmy 5 mln zł? Niektórzy na sprawy niezwykle prozaiczne, czyli na przykład na spłatę długów. Tak odpowiedziało 5,5 procent badanych.

Podobna grupa zainwestowałaby w edukację swoich dzieci, wysyłając je na zagraniczną uczelnię.

Mamy też bardziej szalone marzenia. Część z nas (5,2 proc.) wybrałaby się w daleką podróż, na przykład dookoła świata; część (2,5 proc.) kupiłaby apartament za granicą.

Wciąż niewielu z nas myśli natomiast o zainwestowaniu pieniędzy, gdyby stali się posiadaczami większej sumy. Tylko 2,3 procent pytanych zainwestowałoby na giełdzie, a 4,2 proc. w fundusze inwestycyjne.

Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.