Gdy na basenie w Ciechocinku tętniło życie [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. archiwum "Gazety Pomorskiej"
Jolanta Młodecka

Gdy na basenie w Ciechocinku tętniło życie [zdjęcia]

Jolanta Młodecka

Wciąż nieczynny jest jeden z najbardziej znanych obiektów uzdrowiskowych w Ciechocinku - basen solny. Kolejni właściciele nie dają sobie rady z programem jego odbudowy. A basen niszczeje, zarasta chwastami...

Zaprojektowany został przez architektów Romualda Gutta i Aleksandra Szniolisa. Otwarty 4 czerwca 1932 r. przez prezydenta Ignacego Mościckiego. Funkcjonował przez dziesięciolecia, do 15 września 2001 r., gdy został zamknięty z powodu bardzo złego stanu technicznego.

Przy basenie kwitło życie sportowe - organizowane były zawody pływackie.
archiwum "Gazety Pomorskiej" Kwitło też życie towarzyskie - zabawa taneczna przy basenie.

W ostatnim dziesięcioleciu pojawiały się różne pomysły na jego odbudowę. Planowano nie tylko odbudowanie basenu, budowę skoczni, trampoliony, czy zjeżdżalni.

Przy basenie kwitło życie sportowe - organizowane były zawody pływackie.
Jolanta Młodecka Dziś basen wciąż jest opuszczony, popadający w ruinę.

Przy basenie miał powstać też m.in. hotel uzdrowiskowy i restauracja, na co zgody jednak nie wyraził konserwator zabytków. W tej sytuacji można co najwyżej liczyć na zapewnianie władz miasta, że basen solankowy - choć w innym miejscu - powstanie.

Jolanta Młodecka

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę dziennikarską rozpoczęłam w 1975 r. w rozgłośni oraz czasopiśmie "Alchemik" w Zakładach Azotowych" Włocławek. Byłam redaktorem naczelnym pisma. W 1989 r. przeszłam do oddziału włocławskiego "Gazety Pomorskiej". Zostałam kierownikiem oddziału. Oddelegowana zostałam następnie do "Głosu Szczecińskiego". Następnie pracowałam w oddziale w Brodnicy. Zakładałam oddziały gazety w Radziejowie, Aleksandrowie Kuj. i Ciechocinku. Ocenie współpracuję z "Gazetą Pomorską" we Włocławku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.