Gazociąg opóźnił roboty w Toruniu

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
(ao)

Gazociąg opóźnił roboty w Toruniu

(ao)

PBDI zamierzał skończyć prace przed 31 grudnia tego roku. Nie będzie to jednak możliwe. Niezinwentaryzowany podziemny gazociąg jest przyczyną wstrzymania prac drogowców.

Pierwotny, zapisany w umowie z PBDI, termin zakończenia rozbudowy ulicy Konstytucji 3 Maja między ulicą Ślaskiego a placem Honorowych Dawców Krwi wyznaczono na 20 października przyszłego roku.

Dwa miesiące temu wykonawca poinformował jednak (o czym pisaliśmy), że istnieją spore szanse na wcześniejsze zakończenie prac. Aż z 10-miesięcznym wyprzedzeniem, czyli jeszcze przed końcem tego roku.

- Przebudowaną ulicę Konstytucji 3 Maja zamierzamy oddać torunianom jeszcze w tym roku w pełnym zakresie. Trzeba jednak podkreślić, że uzależniamy taki termin od wystąpienia korzystnych warunków atmosferycznych - mówił w październiku Roman Rubach, wiceprezes Przedsiębiorstwa Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego S.A.

Niespodziewana przeszkoda pod ziemią

Dziś wiadomo już, że z tych planów nici. Choć na pogodę narzekać mogą tylko spragnione zimowych rozrywek dzieci, drogowcy nie zdążą jednak przed końcem roku. A Miejski Zarząd Dróg zapewnia, że zaawansowanie prac przy przebudowie Konstytucji 3 Maja przekroczyło już 80 procent. Do wykonania pozostała jedna trzecia nowego ronda na skrzyżowaniu z ulicą Ślaskiego.

Co zatem powstrzymuje PBDI?

- W trakcie prac wykonawca natknął się na niezinwentaryzowany stary gazociąg, którym muszą zająć się gazownicy. Nastąpi to w najbliższych dniach. Potem, jeśli pozwoli pogoda, wykonawca ułoży podbudowę i warstwy bitumiczne.

Do zakończenia prac, oprócz tych wspomnianych na rondzie, brakuje prac wykończeniowych, porządkowych i tych związanych z zielenią - mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy MZD w Toruniu.

Wygląda więc na to, że torunianie muszą jeszcze uzbroić się w cierpliwość i znosić drogowe utrudnienia.

Choć brakujący odcinek liczy zaledwie kilkadziesiąt metrów, to położony jest w newralgicznym miejscu. Skrzyżowanie „obsługuje” między innymi kilka linii autobusowych, które w związku z zamknięciem przejazdu ulicą Ślaskiego, musiały zmienić swoje trasy kursowania.

Autobusy kursują objazdami

Przypomnijmy, że autobusy linii nr 22 i 31 w obu kierunkach jeżdżą objazdem od ulicy Wyszyńskiego, południową jezdnią i dalej ulicą Przy Skarpie z ominięciem ulicy Ślaskiego i przystanku „Jamontta”.

Autobusy linii nr 16, 29, 33, 34, 40, 42, 44, C, 01 i 02 w obu kierunkach kursują objazdem ulicą Wyszyńskiego i Szosą Lubicką z ominięciem przystanku „Ślaskiego”. Autobusy linii nr 39 w kierunku pętli Nad Strugą jadą objazdem do ulicy Przy Skarpie.

Zmieniły się także lokalizacje niektórych przystanków. Te tymczasowe na ulicy Konstytucji 3 Maja w kierunku centrum i Rubinkowa mieszczą się przed skrzyżowaniem z Wyszyńskiego na północnej jezdni, przy przystanku tramwajowym na południowej jezdni.

Na nowej (południowej) jezdni ulicy Konstytucji 3 Maja działają już nowe przystanki w zatokach za skrzyżowaniem ze Ślaskiego i Wyszyńskiego.

Autor: (ao)

(ao)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.