Fortepiany z Ostromecka znane w całej Polsce

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Joanna Pluta

Fortepiany z Ostromecka znane w całej Polsce

Joanna Pluta

Fortepiany z kolekcji Andrzeja Szwalbego są częścią projektu „Fortepiany w zbiorach polskich”. Wczoraj go podsumowano.

W Pałacu Starym w Ostromecku pojawiła się Agata Mierzejewska z Instytutu Muzyki i Tańca, która koordynowała prace nad skatalogowaniem tego zbioru. Nie mogła przestać komplementować ostromeckiej kolekcji. - To, co macie jest fenomenalne - mówiła.

Dzięki projektowi instrumenty z Ostromecka znalazły się na portalu instrumenty.edu.pl i są uznawane za jedną z trzech najważniejszych kolekcji w Polsce. To ponad pięćdziesiąt fortepianów.

Wizyta przedstawicielki Instytutu Muzyki i Tańca była pretekstem, by przedstawić plany związane z kolekcją. Opowiedział o nich Andrzej Gawroński z pałacowej pracowni. W 2016 roku wystawa ma się poszerzyć o kolejne kilkanaście fortepianów, które zostaną wydobyte z magazynów. Instrumenty zostaną wydzielone od zwiedzających, ponieważ na razie sporym problemem jest to, że każdy zwiedzający kolekcję chce sobie na instrumentach zagrać. Szyby w Pałacu Starym zostaną też pokryte specjalną folią , która zabezpieczy instrumenty przed działaniem promieni UV.

Wiele z instrumentów wymaga natychmiastowej renowacji, MCK zarządzającego pałacem w Ostromecku na razie jednak na to nie stać.

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.