Firmy mają czas tylko do końca roku na wpis do rejestru marszałka. Inaczej będą słone kary!

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
(jz)

Firmy mają czas tylko do końca roku na wpis do rejestru marszałka. Inaczej będą słone kary!

(jz)

Firmy zajmujące się przechowywaniem akt, które nie są w rejestrze marszałka województwa, mają czas tylko do końca roku, by się wpisać. Jeśli tego nie zrobią - zapłacą karę.

Od stycznia 2019 firmy zajmujące się przechowywaniem akt pracowniczych muszą obowiązkowo być wpisane do rejestru, prowadzonego przez marszałka województw. Skrócą się też terminy przechowywania dokumentów nowo zatrudnionych pracowników.

Od początku 2019 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące przedsiębiorców, którzy zajmują się przechowywaniem dokumentacji pracowniczej. Dotyczy to firm, których przedmiotem działalności jest przechowywanie akt. Potocznie często nazywa się je składnicami akt.

Takie firmy obowiązkowo będą musiały być wpisane do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych. Za przechowywanie dokumentów bez wymaganych uprawnień grozi kara do 100 tys. zł.

- Przedsiębiorca, który do końca roku zgłosi do marszałka województwa wniosek o wpisanie do rejestru, nie musi obawiać się żadnej kary za ujawnienie swojej działalności - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS w Bydgoszczy. Kto nie zdąży zdobyć uprawnień do końca br., będzie musiał skończyć działalność i przekazać dokumenty do firmy, która posiada wymagane uprawnienia.

Więcej o e-aktach przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
(jz)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.