Firmy kuszą szkoleniami za granicą, kartami na basen...

Czytaj dalej
Leszek Kalinowski

Firmy kuszą szkoleniami za granicą, kartami na basen...

Leszek Kalinowski

Uczniowie zawodówek czy techników zdobywają w trakcie nauki kilka kwalifikacji zawodowych. I nawet jeśli przerwą naukę, mają fach w ręku.

Ciągle pokutuje stereotyp, dotyczący szkół zawodowych. Że szkolą na starym sprzęcie, a absolwenci poszerzają grono bezrobotnych. A to bzdura... - Oj, gdybym ja mogła się cofnąć w czasie, na pewno poszłabym do zawodówki i dziś nie martwiła się o pracę - mówi Ewelina Różańska z Zielonej Góry. - Zdobyłabym zawód, otworzyła swoją działalność, a studia skończyłabym dla przyjemności.

Rzeczywiście, na rynku pracy ofert dla absolwentów zawodówek nie brakuje. Gorzej z absolwentami studiów, zwłaszcza humanistycznych.

Ale nowy system kształcenia zawodowego umożliwia zdobycie fachu także i absolwentom wyższych studiów i wszystkim chętnym. - To najlepsza zmiana w szkolnictwie zawodowym od lat - uważa dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Zielonej Górze Małgorzata Ragiel. - Uczniowie zyskali wiele. Ale i rynek pracy również. Teraz uczniowie zawodówek czy techników zdobywają w trakcie nauki kilka kwalifikacji zawodowych.

I nawet jeśli naukę przerwą, mają fach w ręku

I to taki, który uznawany jest w całej Unii Europejskiej (certyfikaty wydaje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu, suplement jest w języku angielskim). - Takie kursy organizujemy też dla dorosłych, wystarczy, że zbierze się grupa 20 osób - mówi Katarzyna Niedźwiecka z ZSZ PBO w Zielonej Górze. - Kurs średnio trwa rok. To jeden ze sposobów na poprawę sytuacji na rynku pracy.

Firmy starają się też „prowadzić swoje klasy’'

Zielonogórski Lumel zachęca młodych do wybrania klasy w zasadniczej szkole zawodowej - operator maszyn CNC, ślusarz, odlewnik. Oferuje praktyki, a po trzech latach nauki, gwarantuje zatrudnienie. Młodych kuszą też firmy transportowe umożliwiają zrobienie prawa jazdy, w tym międzynarodowego, proponują zagraniczne szkolenia, kursy językowe, a także imprezy integracyjne, karty na basen, siłownię, saunę. Młodzież już od pierwszej klasy otrzymuje wynagrodzenie, ubezpieczenie, liczy jej się wysługa lat.

Firmy kuszą szkoleniami za granicą, kartami na basen...
Mariusz Kapała Klasa - technik informatyk- w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sulechowie ma wiele zajęć praktycznych. I o to chodzi.

Do zawodówek i techników przyjeżdżają przedstawiciele wielu firm, które od ręki chcą zatrudniać absolwentów. I zdarza się, że niektórzy uczniowie w ostatnich klasach już podejmują pracę. Przyjeżdżają też reprezentanci wyższych uczelni np. akademii morskich, by zaprosić uczniów do kontynuowania nauki u nich.

Przez lata zmieniła się też kadra

Już nie tylko nauczyciele ze szkoły przekazują młodzieży wiedzę i umiejętności. Coraz częściej zajęcia prowadzą fachowcy z firm i zakładów. Ale i pedagodzy się dokształcają. Chodzi o to, by nauczyciel teorii był jednocześnie praktykiem. Liczą się bowiem konkretne umiejętności.

Doceniają to także naukowcy z wyższych uczelni. Np. na Uniwersytecie Zielonogórskim uruchomiane są tzw. kierunki praktyczne (m.in. efektywność energetyczna). Jeden semestr poświęcony jest tylko na praktyki, zajęcia też prowadzą pracownicy firm.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.