Firmy chętnie płacą pod stołem. Godzimy się na taki układ

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Hołod
Agnieszka Domka-Rybka

Firmy chętnie płacą pod stołem. Godzimy się na taki układ

Agnieszka Domka-Rybka

Niektórzy mieszkańcy regionu godzą się na pensje oficjalne i nieoficjalne. W umowie mają 2100 zł brutto, czyli minimalnie, a do rączki dostają dodatkowo 500 zł. Szara strefa to zysk dla szefa i pracownika, ale też ryzyko!

Wysokie koszty pracy i narzucanie firmom, ile mają płacić minimalnie, niezależnie czy idzie im w biznesie, czy nie - to główne przyczyny szarej strefy w naszym kraju.

- Dlatego przepisy to jedno, są „psu na budę”, bo przedsiębiorcy po cichu umawiają się z pracownikami jak tylko chcą - komentuje Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club. - Płacą pod stołem, w kopertach, do kieszeni.

Czyli: szef proponuje pracownikowi wyższy zarobek, ale w części legalny, a resztę na czarno. Obaj są zadowoleni: pierwszy, bo zapłaci mniej podatku, a drugi cieszy się, że jest bogatszy o kilkaset złotych miesięcznie.

Jaki są negatywne strony takiego układu? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.