Firma odpiera zarzuty pracowników

Czytaj dalej
Fot. Mikołaj Suchan
Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Firma odpiera zarzuty pracowników

Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Jej właściciel twierdzi, że niektórzy z kontrolerów nie potrafią zaakceptować nowych zasad i zmienić swojego zachowania.

Przypomnijmy. W ubiegłym tygodniu zgłosiło się do nas troje pracowników firmy, która wygrała przetarg ogłoszony przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej i od tego roku kontroluje bilety w bydgoskim transporcie publicznym. Jako dowód, że są tam zatrudnieni, pokazali nam legitymacje służbowe.

Kontrolerzy zarzucili pracodawcy m.in. to, że wymaga od nich wykonywania stu kontroli dziennie i wystawiania z góry określonej liczby mandatów. - Mamy na to tylko osiem godzin - opowiadali. - W tym czasie jesteśmy w stanie zrobić tylko połowę z tego. Do tego, gdy przedstawiamy zwolnienie lekarskie, musimy sami znaleźć zastępstwo na czas naszej nieobecności w pracy. Nie przeszliśmy też żadnego z wymaganych szkoleń.

„Rewizor” odpiera wszystkie zarzuty i twierdzi, że osoby, które z nami rozmawiały, zostały wcześniej zwolnione dyscyplinarnie. - Od pierwszego czerwca prowadzimy kontrole biletów w środkach komunikacji miejskiej w Bydgoszczy - mówi Paweł Adamiak, właściciel „Rewizora”. - W przywołanym celu część kontrolerów zatrudniliśmy z poprzedniej firmy, która przegrała z nami w przetargu ogłoszonym przez ZDMiKP. Z przykrością należy stwierdzić, że większość z nich nie potrafi zrozumieć nowych zasad i nie chce przyjąć do wiadomości, że pasażer to klient. Filozofia w „Rewizorze” jest bardzo prosta. Pasażer, nawet ten nieposiadający ważnego biletu na przejazd lub dokumentu uprawniającego do ulgi, musi być traktowany godnie z szacunkiem i zrozumieniem. W związku z powyższym konieczne było rozwiązanie stosunku pracy w trybie dyscyplinarnym z wieloma byłymi pracownikami Z.W. Renoma Sp. z o.o.

Właściciel oświadczył, że nie narzuca liczby kontroli do wykonania, a w przypadku choroby, jedynym obowiązkiem pracownika jest doręczenie zwolnienia. - Niestety nieprawidłowości są głównie zarzucane byłym pracownikom Z.W. Renoma Sp. z o.o. i ich złym nawykom przy wykonywaniu obowiązków zawodowych, a często też w przeszłości opisywanych przez lokalnych dziennikarzy - dodaje Adamiak. - Szkolenia odbywają się planowo w oddziale firmy i są potwierdzane egzaminem składanym w zarządzie dróg.

Obecnie „Rewizor” zatrudnia ponad 40 kontrolerów. Do tej pory do drogowców wpłynęły tylko dwie skargi na ich działalność. - Zgodnie z zapisami w umowie my również możemy przeprowadzać szkolenia kandydatów na kontrolerów i z przywołanego zapisu korzystamy - uzupełnia Krzysztof Kosiedowski, rzecznik ZDMiKP. - Wykonawca zobowiązany jest do składania sprawozdań z przeprowadzonych kontroli, jak i z windykacji w okresach miesięcznych bądź kwartalnych. Przekazuje również raporty dzienne.

Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.