Finał prac, odbiór i jazda nową drogą

Czytaj dalej
Fot. Katarzyna Pomianowska
Katarzyna Pomianowska

Finał prac, odbiór i jazda nową drogą

Katarzyna Pomianowska

W drugiej połowie czerwca pojedziemy nowym odcinkiem obwodnicy Brodnicy. Prace przy ul. Wiejskiej, Sikorskiego i Kolejowej są już na finiszu.

Drugi odcinek obwodnicy na odcinku od ul. Sądowej do ul. Sikorskiego (w obu miejscach rozpoczynający się rondami) ma 1,4 km.

Połączy małą obwodnicę - wiodącą od ul. Podgórnej do ul. Sądowej. Umożliwi tym samym bezpośrednie ominięcie centrum kierowcom jadącym od strony Warszawy w stronę Olsztyna. Rozładuje również ruch osób jadących od strony Torunia, czy Grudziądza w stronę woj. warmińsko-mazurskiego. - W majowy weekend widać było jak mocno obwodnica się przyda - mówi pan Janusz z Brodnicy.

- Tradycyjnie już korki tworzyły się na Sądowej, na skrzyżowaniu w okolicy stacji paliw. Przy wyłączonych światłach w ruchu byli jedynie kierowcy jadący „15”, a próbujący włączyć się do ruchu jadący od ul. Sienkiewicza musieli liczyć na to, że ktoś ich wpuści. Mam nadzieję, że po oddaniu do użytku obwodnicy również ze światłami na tym skrzyżowaniu dojdą do ładu - dodaje kierowca.

Prace przy budowie estakady powoli dobiegają końca.

- Trasa zaczyna się na obecnym rondzie Toruńskim, następnie odbija na północny-zachód i estakadą biegnie nad linią kolejową i ulicą Wiejską i kończy się na obecnym skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Kolejowej. Powstało tam również rondo. Koszt realizacji przedsięwzięcia to blisko 48 milionów złotych - przypomina Beata Krzemińska z urzędu marszałkowskiego.

Estakada pomyślnie przeszła próby obciążeniowe (prowadzone 20 kwietnia), trwają prace przy odwodnieniu a do ułożenia została warstwa ścieralna nawierzchni. Prace wykończeniowe prowadzone są również na rondzie. Przed planowanym na drugą połowę czerwca uruchomieniem trasy, obiekt będzie musiał jeszcze przez procedurę odbioru.

Inwestycję wykonuje firma Skanska. Przypomnijmy, że pierwszy etap - budowa tzw. małej obwodnicy zakończyła się we wrześniu 2010 r., rok później powstało rondo przy ul. Sądowej, a we wrześniu 2013 r. zapadła decyzja o budowie dalszej części obwodnicy.

Katarzyna Pomianowska

Od 2004 roku pracuje w oddziele "Gazety Pomorskiej" w Brodnicy. Zajmuje się przygotowaniem stron poświęconych powiatowi brodnickiemu i nowomiejskiemu (zarówno w papierze jak i internecie). Redaguję również bezpłatne wydanie gazety Nasze Miasto Brodnica.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.