Figura z Fatimy trafi do świątyń. Obraz z Jasnej Góry... aresztowali

Czytaj dalej
Fot. Artur Szymaczk
Jarosław Miłkowski

Figura z Fatimy trafi do świątyń. Obraz z Jasnej Góry... aresztowali

Jarosław Miłkowski

Od 8 września przez cały miesiąc wierni diecezji zielonogórsko-gorzowskiej będą modlić się przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

- Taka nawiedzanie figur czy obrazu umacnia moją wiarę. Jeśli nie będę w pracy, wybiorę się na nabożeństwo – mówi Elżbieta Jeleńska, która należy do parafii katedralnej w Gorzowie.

Dziś po południu w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej rozpoczyna się peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej. Sześć takich figur na początku roku pobłogosławionych przez papieża Franciszka trafiło na sześć kontynentów. Okazja do tego była wyjątkowa. 13 maja przypadała 100. rocznica objawień fatimskich (m.in. przedstawiały one wizję piekła).

- Papież chce przybliżyć Maryję wszystkim wiernym. Nie każdy przecież ma okazję pojechać do Fatimy – tłumaczy ks. Waldemar Kostrzewski z parafii św. Michała Archanioła w Nowej Soli.
- Ta figura przybywa do nas po to, abyśmy modlili się o pokój na świecie – mówi ks. Andrzej Skoblicki, proboszcz z Maszewa w powiecie krośnieńskim, który jest koordynatorem peregrynacji figury w diecezji (szczegóły w ramce). Odwiedzi ona kilkadziesiąt świątyń.

Podobnie było półtora roku, gdy w diecezji odbywała się peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży.
- Taka forma religijności może wydawać się dla młodych ludzi niemodna, może nawet staroświecka, ale jest ona wpisana w naszą kulturę. Przy okazji 1000-lecia Chrztu Polski po kraju „wędrowała” kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. A gdy ta kopia została aresztowana, to dalej trwała peregrynacja samej ramy obrazu – wspomina ks. Kostrzewski. Z kolei w latach 80., tuż przed koronacją, w lubuskich mieszkaniach odbywała się peregrynacja obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej z Rokitna.

- Peregrynacje służą zjednoczeniu wiernych. One tworzą wspólnotę. Trzeba się przecież wspólnie spotkać na modlitwie – mówi Łukasz Budzyński, socjolog religii z Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie. Zwraca uwagę, że ta forma religijności skierowana jest raczej do starszych wiernych: - Młodzi szukają innych form. Dla nich nie jest problemem wybierać się do innej świątyni w mieście, np. do dominikanów – mówi.

- Możliwość modlitwy przy figurze, obrazie czy innych symbolach religijnych umacnia też wiarę. Takie peregrynacje budzą też zainteresowanie w człowieku. Ta najbliższa może zainspirować choćby do tego, by zainteresować się objawieniami w Fa¬timie – mówi ks. Kostrzewski.

Peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej potrwa do 8 października.

W których świątyniach będzie figura?

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.