Wacław Krupińskiw.krupinski@gk.pl

Festiwal w Krynicy, czyli 50 lat w hołdzie Janowi Kiepurze

Festiwal w Krynicy, czyli 50 lat w hołdzie Janowi Kiepurze Fot. Ludwik Kostuś
Wacław Krupińskiw.krupinski@gk.pl

Kiedy w Krynicy pojawiają się największe nazwiska opery i operetki, to znak, że przed nami Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy.

To już 50. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy. Co więcej, 15 sierpnia minie pół wieku od śmierci wielkiego tenora.

W ciągu ośmiu festiwalowych dni, od 13 do 20 sierpnia, odbędzie się ponad 30 imprez: koncerty, spektakle, spotkania, jak i warsztaty wokalne dla młodych śpiewaków, które poprowadzą prof. Ryszard Karczykowski i Grażyna Brodzińska (na zdj.), niezwykle popularna gwiazda operetki.

W sumie wystąpi blisko 400 artystów z Polski i zagranicy, w tym Artur Ruciński, baryton, znany m.in. dzięki sukcesom w nowojorskiej Metropolitan Opera, oraz sopranistka Iwona Sobotka. Pojawią się także cenieni śpiewacy: Katarzyna Oleś-Blacha, Edyta Piasecka, Agnieszka Rehlis, Stanisław Kufluk, Tomasz Kuk, Andrzej Lampert oraz dyrygent Oliver Diaz, dyrektor artystyczny Teatro Zarzuela w Madrycie. Poprowadzi on plenerowy występ inaugurujący festiwal, w którym usłyszymy trzech młodych tenorów hiszpańskich. Towarzyszyć im będzie wspomniana Iwona Sobotka, zamieszkała na stałe w tym kraju.

Zaplanowano osiem głównych koncertów, podczas których zabrzmią największe przeboje z oper, operetek i musicali, a także dwa spektakle: „Wesoła wdówka”, zrealizowana przez Operę Śląską w Bytomiu oraz „Kamienica na Nalewkach” Teatru Żydowskiego w Warszawie - z gościnnie śpiewającym Jackiem Wójcickim.

Oczywiście nie zabraknie i akcentów Kiepurowskich. Odbędzie się m.in. koncert nadzwyczajny poświęcony słynnemu tenorowi - „Aria dla Krynicy”, którego gwiazdą będzie Artur Ruciński.

Autor: Wacław Krupiński

Wacław Krupińskiw.krupinski@gk.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.