mc

Fałszywe alarmy w regionie. Policja sięga po wszelkie techniczne środki, by namierzyć sprawców

Alarm w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy postawił służby w stan gotowości, ale obyło się bez ewakuacji. Policja ustala sprawcę fałszywego Fot. WM Alarm w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy postawił służby w stan gotowości, ale obyło się bez ewakuacji. Policja ustala sprawcę fałszywego alarmu
mc

W ubiegłym roku w całym województwie policja wszczęła 18 postępowań w sprawach alarmów bombowych. Tylko w styczniu tego roku były trzy takie zawiadomienia. Za telefon, czy mail o bombie grozi nawet 8 lat więzienia.

Do tej pory nie udało się namierzyć, ani postawić sprawcy fałszywego alarmu bombowego w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Przypomnijmy, że zgłoszenie o ładunku wybuchowym podłożonym w gmachu, w czwartek rano zaalarmowało służby. Policjanci z psem tropiącym wyszkolonym do szukania materiałów wybuchowych, nie znaleźli żadnego niebezpiecznego ładunku. Przeszukano również delegaturę K-PUW we Włocławku.

To jedna z trzech spraw dotyczących alarmów bombowych, które zostały podjęte przez policję w tym roku. Od stycznia do końca grudnia 2018 roku policja wszczęła 18 spraw w sprawie podobnych przestępstw w całym Kujawsko-Pomorskiem. Podobnie było w roku poprzednim. Z tą różnicą, że zmienił się wskaźnik wykrywalności, który w 2017 wynosił 50 proc., a w ubiegłym roku 35.

Policjanci zaznaczają jednak, że takich sytuacji mogło być więcej. Problem sprowadza się do statystyki.

- Jeżeli w wyniku wywołania alarmu nie zostają podjęte jakieś wyjątkowe działania służb, nie następuje, na przykład wyłączenie ulic z ruchu, to sprawa może być zakwalifikowana jako wykroczenie - wyjaśnia podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Jak wykrywa się sprawców fałszywych alarmów? Czytaj więcej w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
mc

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.