Małgorzata Stempinska

E-wizyty w ZUS coraz popularniejsze. Sprawę załatwimy bez wychodzenia z domu

W każdej chwili można odwołać umówioną wizytę. Wtedy z niewykorzystanego terminu skorzysta inna osoba Fot. nadesłane przez Oddział ZUS w Bydgoszczy W każdej chwili można odwołać umówioną wizytę. Wtedy z niewykorzystanego terminu skorzysta inna osoba
Małgorzata Stempinska

Już ponad 20 tys. klientów, w tym tysiąc z naszego regionu, skorzystało z wideorozmowy z ekspertem ZUS. W ten sposób można załatwić m.in. sprawy związane z emeryturami, rentami i wypłatą zasiłków.

Podczas tzw. e-wizyty skonsultujemy się również z doradcą do spraw ulg i umorzeń.

- Dużym zainteresowaniem cieszą się informacje dla przedsiębiorców, zwłaszcza w kontekście wsparcia w ramach Tarczy 6.0 - mówi Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

E-wizyta w ZUS. Jakie sprawy załatwimy[

W trakcie e-wizyty niektóre wnioski o wydanie zaświadczeń można zgłosić ustnie do protokołu np. o wysokości pobieranej emerytury lub renty, o zgłoszeniu do ubezpieczeń czy o wysokości składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy mogą również ustnie złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu czy o rozliczenie konta. Nie można jednak złożyć żadnych wniosków dotyczących zmiany danych identyfikacyjnych oraz adresowych ani dokonać zmiany rachunku bankowego.

Podczas wideorozmowy co prawda nie potwierdzimy Profilu Zaufanego ePUAP, ale otrzymamy wsparcie w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dzięki niemu można uzyskać nie tylko informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i płatnościach, ale także wyliczyć prognozowaną emeryturę.

E-wizyta w ZUS. Jak ją umówić

Aby skorzystać z e-wizyty, trzeba tylko mieć komputer lub smartfon z kamerką i mikrofonem. Wybieramy dogodny termin i godzinę wizyty online. Trwa ona nie dłużej niż 20 minut. Może wziąć w niej udział opiekun faktyczny lub prawny. Wtedy powinniśmy zaznaczyć odpowiednią opcję jeszcze na etapie rezerwacji. Jeżeli posiadamy pełnomocnictwo, które jest zarejestrowane w ZUS, możemy także odbyć e-wizytę w imieniu innej osoby.

By zarezerwować wirtualną wizytę, należy wejść na stronę www.zus.pl/e-wizyta i kliknąć na link „Umów się na e-wizytę”. Podajemy imię, nazwisko, numer telefonu, adres email, kod pocztowy miejsca zamieszkania i wybieramy obszar merytoryczny e-wizyty, np. zasiłki, emerytury i renty, firmy i pracujący, założenie profilu PUE. Dzień przed spotkaniem otrzymamy SMS z przypomnieniem o e-wizycie. Natomiast w dniu e-wizyty, godzinę przed spotkaniem, przesłany zostanie mail. Będzie w nim link, w który należy kliknąć by połączyć się z pracownikiem ZUS. W każdej chwili można odwołać umówioną wizytę. Wtedy z niewykorzystanego terminu skorzysta inna osoba.

Jak umówić wizytę w placówce ZUS

Warto pamiętać, że od 20 listopada 2020 roku klienci mogą telefonicznie umówić się na wizytę w wybranej placówce ZUS. Aby umówić wizytę w jednej z placówek Oddziału ZUS w Bydgoszczy, należy zadzwonić pod nr tel. 523 418 126 (dotyczy to palcówek ZUS w Bydgoszczy, Inowrocławiu, Nakle, Świeciu, Tucholi, Żninie oraz Sępólnie Krajeńskim).

Rezerwacja wizyt w placówkach Oddziału ZUS w Toruniu odbywa się pod nr tel. 502 008 635 (dotyczy placówek ZUS w Toruniu, Włocławku, Grudziądzu, Lipnie, Aleksandrowie Kujawskim, Brodnicy, Rypinie i Golubiu Dobrzyniu).

Małgorzata Stempinska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.