redakcja

Erazm Jerzmanowski, Polak, który oświetlił Amerykę

Erazm Jerzmanowski herbu Dołęga urodził się 2 czerwca 1844 r. w Tomisławicach (Kaliskie), zm. 7 lutego 1909 w Prokocimiu Fot. wikipedia Erazm Jerzmanowski herbu Dołęga urodził się 2 czerwca 1844 r. w Tomisławicach (Kaliskie), zm. 7 lutego 1909 w Prokocimiu
redakcja

Powstaniec styczniowy, emigrant polityczny, wynalazca, przemysłowiec, milioner, filantrop, wielki patriota. Zasługami tego człowieka można byłoby obdzielić wielu ludzi. A jednak Erazm Jerzmanowski jest postacią mało dziś znaną. Szkoda.

– Nie ma dużej przesady w określeniu go mianem człowieka, który oświetlił Amerykę – zauważa dr Arkadiusz Więch z UJ, konsultant historyczny realizowanego w USA (będą też kręcone zdjęcia w Polsce) dokumentalnego filmu telewizyjnego o Erazmie Jerzmanowskim.

Posiadana przez Jerzmanowskiego duża część akcji różnych kompanii gazowych oraz liczne opatentowane wynalazki jego autorstwa sprawiły, iż z czasem stał się właścicielem wielkiego majątku. Trafił do pierwszej setki amerykańskich milionerów, a zdecydowanie był najbogatszym Polakiem w Stanach Zjednoczonych w XIX wieku.

Kto na przykład wie, że to właśnie on, Polak, uważany jest za twórcę przemysłu gazowego w USA? Był pomysłodawcą i kierował realizacją systemu oświetlenia gazowego wielu amerykańskich miast. Czego dokonał Polak w Ameryce? Przeczytaj tu 

 

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
redakcja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.