Erasmus pomaga przełamać bariery

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Joanna Maciejewska

Erasmus pomaga przełamać bariery

Joanna Maciejewska

Przełamanie barier językowych i nowe przyjaźnie, to tylko niektóre efekty międzynarodowej wymiany w ramach programu Erasmus.

- Wymiana Erasmus+ dała mi możliwość kształcenia praktycznego języka angielskiego - mówi Karolina Konieczna z III klasy w ZS w Chełmży. - Dodatkowo mogłam poznać inne kultury i zwyczaje, ale przede wszystkim spotkałam sympatycznych rówieśników z różnych zakątków świata. Dzięki tej wymianie przestałam bać się mówić w obcym języku.

Zespół Szkół w Chełmży (ul. Hallera 23) gościł w marcu uczniów z Anglii, Francji, Bułgarii oraz Rumunii. Podczas wizyty w naszym kraju wraz z polskimi uczniami wzięli udział w projekcie dotyczącym zdrowego stylu życia, wolontariatu oraz pomocy osobom niepełnosprawnym.

Uczestnicy przygotowywali zdrowe potrawy, m. in. majonez wegański, koktajle owocowe i warzywne. Nie zabrakło także sportu - młodzież uczestniczyła w zajęciach zumby i aerobicku.

W Szpitalu Powiatowym w Chełmży dr Agnieszka Seklecka poprowadziła zajęcia dotyczące cukrzycy oraz użycia pomp insulinowych. Młodzież miała także możliwość sprawdzenia poziomu cukru we krwi. Ratownik medyczny Krzysztofa Krajewski poprowadził szkolenie z pierwszej pomocy.

- Cieszę się, że podczas wymiany odbyłem kurs pierwszej pomocy oraz nauczyłem się podstaw carvingu i gotowania. Udział w programie zapamiętam do końca życia - wspomina Maciej Borowski, uczeń klasy trzeciej. - Wymiana zorganizowana w naszej szkole jest fascynującym przeżyciem, którego nie da się zapomnieć - dodaje Dominik Rajewski.

Poza wspólnymi zajęciami edukacyjnymi nie zabrakło także czasu na zwiedzanie zakątków naszego regionu.

Młodzież przyjechała m. in. do Torunia, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedziła najważniejsze miejsca związane z życiem i działalnością Mikołaja Kopernika. Zagraniczni goście wzięli również udział w tradycyjnym wypiekaniu toruńskich pierników.

Joanna Maciejewska

Od września 2015 roku pracowałam w toruńskim oddziale "Gazety Pomorskiej". Od stycznia 2021 pracuję we włocławskim oddziale. Piszę między inny materiały na tematy związane z edukacją, służbą zdrowia czy miejskimi inwestycjami. Moje materiały można znaleźć zarówno w papierowym wydaniu Gazety Pomorskiej, a także na stronach: pomorska.pl oraz wloclawek.naszemiasto.pl.


Prywatnie pełnoetatowa mama, od zawsze zauroczona poezją śpiewaną, teatrem i podróżami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.