Emerytury matczyne. Kto ma do nich prawo, jakie warunki trzeba spełnić? [relacja z dyżuru]

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
(jz)

Emerytury matczyne. Kto ma do nich prawo, jakie warunki trzeba spełnić? [relacja z dyżuru]

(jz)

Kto ma prawo do otrzymania emerytury matczynej? Jakie warunki trzeba spełnić, by to świadczenie otrzymać? Kiedy można składać wnioski? Zamieszczamy relację z dyżuru poświęconego emeryturom matczynym, czyli rodzicielskiemu świadczeniu uzupełniającemu. Na pytania odpowiada Iwona Babińska z Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych w oddziale ZUS w Bydgoszczy. Ustawa o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym została podpisana przez prezydenta 14 lutego, w życie wchodzi 1 marca.

Emerytury matczyne. Kto ma do nich prawo, jakie warunki trzeba spełnić? [relacja z dyżuru]
Jolanta Zielazna Iwona Babińska z oddziału ZUS w Bydgoszczy odpowiadała na pytania dotyczące emerytur matczynych, czyli rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

Żona nigdzie nie pracowała, nie mieliśmy gospodarstwa rolnego, a mamy czwórkę dzieci. Czy teraz żona dostanie emeryturę dla matek?
Żona, jeśli ukończyła już wiek emerytalny, będzie mogła złożyć wniosek do prezesa ZUS o przyznanie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Trzeba będzie wypełnić też oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, materialnej majątkowej. Do tego trzeba dołączyć akty urodzenia dzieci i podać numery PESEL dzieci. Można to będzie zrobić dopiero, gdy ustawa zacznie obowiązywać.

Niedługo skończę 60 lat, dłuższy czas nie pracowałam, byłam zarejestrowana jako bezrobotna, potem byłam ubezpieczona przy mężu. Urodziłam 2 dzieci. Czy na te dzieci dostanę emeryturę?
Emerytura przysługuje osobie, która udowodni jakikolwiek okres składkowy. Jeśli pani nigdy nie opłacała żadnych składek, to nie ma pani prawa do emerytury. Nie spełnia też pani kryterium do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, czyli tzw. emerytury matczynej. W tym przypadku jednym z kryteriów jest urodzenie i wychowanie co najmniej czworga dzieci, pani ma dwoje, nie spełnia więc tego warunku.

W dalszej części artykułu znajdziesz odpowiedzi m.in. na pytania:

 • Mam 65 lat, emeryturę netto 909 zł z KRUS, urodziłam i wychowałam 7 dzieci. Czy należy mi się wyrównanie do 1100 zł?
 • Czy wniosek o emeryturę matczyną to gotowy druk czy trzeba napisać samemu?
 • Czy mogę składać wniosek o emeryturę dla matek? Mam prawie 80 lat, wychowałam 8 dzieci. Dostaję 805 zł brutto, bo pracowałam w PGR. Mam też 215 zł pielęgnacyjnego. Czy ten dodatek też jest uwzględniany do dochodów?
Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
(jz)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.