Emerytura rolnika na starym ciągniku

Czytaj dalej
Fot. Agata Wodzień
Agata Wodzień-Nowak

Emerytura rolnika na starym ciągniku

Agata Wodzień-Nowak

Ratują, restaurują i pokazują dokonania techniki rolniczej.

Jeśli ktoś całe życie spędził na pracy w rolnictwie, to trudno mu z tego zajęcia tak zupełnie zrezygnować. Dlatego w Golubiu-Dobrzyniu od 8 lat odbywają się zloty starych ciągników i maszyn rolniczych.

Na parkingu nad rzeką Drwęcą w ostatni weekend pojawiło się 86 traktorów z całego województwa, a nawet spoza jego granic. Towarzyszyły im też samochody i motocykle sprzed lat (wołgi, syrenki, junaki i „komarki”). Najdalej mieli właściciele ciągników z Prochowic (woj. dolnośląskie) i Strzelec Krajeńskich (woj. lubuskie).

- Tego, co my tutaj dziś mamy, na co dzień już się nie spotka; tylko w muzeach czy skansenach i są to eksponaty wyłącznie do oglądania. U nas można zobaczyć te maszyny po odnowieniu, przywracana jest im dawna świetność - mówi Michał Piotrowki, prezes Stowarzyszenia Klub Miłośników Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych Retro-Traktor. Sam takich zabytków techniki rolniczej ma 11. - Co mi na emeryturze innego zostało? - pokazuje na ustawione równo traktory.

Większość eksponowanych obiektów pochodzi z Kujaw i Pomorza. Steyr z 1948 roku, Deutz Fahr z 1959, Ursus z 1960 czy Holder z 1956 - takie skarby techniki rolniczej, które pracowały na polskich polach można było podziwiać, a niektórymi nawet przejechać się.

Agata Wodzień-Nowak

Serwis Strefa Agro powstał w czerwcu 2015 roku, a ja mam sposobność współtworzyć go od początku. Obszary, którymi interesuję się zawodowo to przede wszystkim:  • rolnictwo,

  • żywność,

  • ogrodnictwo,

  • społeczność wiejska.


Rolnictwo jest bardzo ważną częścią polskiej gospodarki i wciąż dynamicznie się zmienia, opowiadając na potrzeby i wyzwania XXI wieku. Sektor agro rozwija się i przechodzi technologiczną, cyfrową ewolucję. Rolnictwo precyzyjne przy pomocy nowoczesnych narzędzi pozwala lepiej planować, szacować i wychodzić naprzeciw potrzebom roślin czy zwierząt.


Polskie rolnictwo coraz śmielej specjalizuje się, a rolnicy podnoszą kompetencje, z szacunkiem traktując ziemię, jako warsztat pracy. Rolnictwo podobnie jak inne sektory gospodarski jest też obszarem wrażliwym na tym, co dzieje się na światowych rynkach.


Globalne wyzwania, a może wprost problemy, docierają i do naszych gospodarstw. Zmiany w handlu, zaburzenia w łańcuchach dostaw związane np. z pandemią COVID-19, wojna na Ukrainie, rynkowe gry np. ceną gazu silnie oddziałują na ciągłość i opłacalność produkcji. Dużą rolę odgrywają czynniki zewnętrzne, jak warunki atmosferyczne, a produkcja pod chmurką jest narażona na susze, nawałnice czy wymrożenia. W rolnictwie jednak nie ma czasu na przerwy i przestoje.


To sektor strategiczny, bo zapewniający bezpieczeństwo żywnościowe. Z jednej strony liczą się światowe trendy, a z drugiej lokalność, którą konsumenci zaczynają na nowo doceniać. Świadome zakupy i zrównoważony rozwój jako silne trendy powodują, że zakupy prosto od rolnika są modne i poszukiwane. Przykładem są regionalne e-bazarki z bazą produktów i kontaktów bezpośrednio od producentów. Duże znaczenie ma wsparcie - dopłaty bezpośrednie i inne formy pomocy z budżetu unijnego i krajowego.


 


O tym wszystkim piszę na Strefie Agro, serwisie, który ma przynosić użyteczną wiedzę, praktyczne porady, ważne doniesienia. Jest miejsce na inspiracje i ciekawostki. To miejsce dla rolnictwa, konsumenta i powiązanych z nimi obszarów. Zachęcam do kontaktu: agata.wodzien@polskapress.pl.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.