Małgorzata Pieczyńska

Emerytowani bydgoscy pedagodzy o zmianach w szkole i statusie zawodu nauczyciela

Przez wiele lat kierowali trzema bydgoskimi szkołami, dziś są na emeryturze. Lukrecja Trzemżalska-Naganowska, Czesława Feddek i Marian Szczerba. Przez wiele lat kierowali trzema bydgoskimi szkołami, dziś są na emeryturze. Lukrecja Trzemżalska-Naganowska, Czesława Feddek i Marian Szczerba.
Małgorzata Pieczyńska

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej zapytaliśmy emerytowanych dyrektorów bydgoskich szkół, jak widzą dziś polską szkołę i zawód nauczyciela.

Czesława Feddek w szkolnictwie przepracowała 52 lata. Przez 27 lat pełniła funkcję dyrektora Zespołu Szkół i Placówek nr 1 na bydgoskim Błoniu.

- Choć mam kontakt z moją szkołą i rodzicami, to nie zamieniłabym już życia na emeryturze na pracę w oświacie - mówi. - Niestety, teraz publicznie mówi się dużo złego o nauczycielach. Nikt natomiast nie wspomina, że cały czas muszą się dokształcać, że wielokrotnie poświęcają swój czas wolny uczniom. W takiej atmosferze, jaka panuje obecnie w szkołach, trudno pracować. Prestiż zawodu spadł. No, ale jak uczniowie mają nas szanować, skoro nie robią tego dorośli. W domach słychać, że wszystko jest obowiązkiem szkoły, że nauczyciele to nieroby. Powiem nawet więcej, władza nas nie szanuje. Byłam przerażona falą hejtu, jaki spłynął na nauczycieli po kwietniowym strajku. Ostatnio z ust polityków słyszeliśmy: „Dobro dziecka jest najważniejsze”. A mnie to dobro zaczyna już boleć, bo to hasło się wykorzystuje. Przecież my od lat nic innego nie robimy, jak dbamy właśnie o dobro uczniów.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Małgorzata Pieczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.