Emeryt musi liczyć każdą złotówkę

Czytaj dalej
Fot. Marcin Królak
Agnieszka Domka-Rybka

Emeryt musi liczyć każdą złotówkę

Agnieszka Domka-Rybka

Państwo nie chucha i dmucha na seniorów, za to oni często pomagają finansowo dzieciom i wnukom.

Z informacji, które otrzymaliśmy od emerytów wynika, że muszą liczyć się z każdą złotówką. Dużo wydają na lekarstwa, płacą raty, wspierają dzieci i wnuki.

- Gdybym nie pomagała córce finansowo i w opiece nad trójką dzieci, jej rodzinie żyłoby się znacznie gorzej - twierdzi pani Maria, emerytowana pracownica jednej z inowrocławskich spółdzielni mieszkaniowych. - ZUS płaci mi niecałe 1600 zł, a moja córka zarabia w sklepie 1300, więc wsparcie jej wydaje się konieczne. Na leki przeznaczam około 500 zł miesięcznie. Saram się oszczędnie robić zakupy, by jak najwięcej zostało dla wnuków. Znam kilku emerytów, którzy też pomagają dzieciom.

W Kujawsko-Pomorskiem mieszka prawie 260 tysięcy emerytów i ponad 137 tys. rencistów ZUS, z czego bydgoski oddział zakładu obsługuje ich 133 755 i 64 370, a toruński 125 897 emerytów i 72 691 rencistów. Najniższa emerytura w naszym regionie wynosi 880,45 zł, średnia - 1 983,36, najwyższa 3 092,87 zł. Z kolei najmniejsza wypłacana przez nasz ZUS renta to 675,13 zł, średnia wynosi 1 563,15 zł, najwyższa 3 092,87 zł.

Seniorzy nie radzą sobie z nagłymi wydatkami i nie mają z czego odkładać - wynika z raportu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych. Według danych GUS, ponad połowa polskich emerytów ma do dyspozycji mniej niż 1 600 zł miesięcznie. 60 proc. seniorów wydaje emeryturę na bieżące wydatki (czynsz i zakupy), co trzeci na zakup leków, a 5 proc. na pomoc rodzinie. Na szarym końcu są: hobby, kino czy działka.

W jutrzejszym, ostatnim odcinku „Kujawsko-Pomorskiej Listy Płac 2016” napiszemy, jak wiedzie się najbogatszym mieszkańcom regionu.

Jednorazowy dodatek. Korzystny dla państwa, ale gorszy dla emeryta

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.