Emeryci i renciści. Kiedy mogą mogą dorabiać bez ograniczeń?

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Hołod
Małgorzata Stempinska

Emeryci i renciści. Kiedy mogą mogą dorabiać bez ograniczeń?

Małgorzata Stempinska

Emeryci i renciści, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, nie mogą dorabiać bez ograniczeń. Muszą przestrzegać limitów określonych przez ZUS. Obecne obowiązują do końca lutego.

Emeryt podejmując pracę zarobkową powinien poinformować o tym fakcie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Musi podać wysokość osiąganego z tego tytułu przychodu. Osoby, po raz pierwszy ubiegające się o emeryturę, informację taką umieszczają we wniosku o przyznanie świadczenia.

Każdy pracujący emeryt lub rencista po upływie roku kalendarzowego powinien powiadomić ZUS o wysokości przychodu uzyskanego z tytułu pracy zarobkowej.

Emeryci i renciści, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, nie mogą dorabiać bez ograniczeń. Muszą przestrzegać limitów określonych przez ZUS. Jakich? O tym w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.