Katarzyna Paczewska

Elektrownie w Kujawsko-Pomorskiem. Będą nowe inwestycje, będzie moc [zdjęcia, wideo]

Tak, według wizualizacji przygotowanej przez firmę Arup, ma wyglądać drugi stopień na Wiśle. Przekazanie do eksploatacji nowej inwestycji Grupy Energa Fot. Nadesłane/Energa Tak, według wizualizacji przygotowanej przez firmę Arup, ma wyglądać drugi stopień na Wiśle. Przekazanie do eksploatacji nowej inwestycji Grupy Energa planowane jest na koniec 2025 r.
Katarzyna Paczewska

- Polska energetyka w roku 2030 i 2050 będzie miejscem wielu zmian - mówi Marcin Roszkowski, prezes zarządu Instytutu Jagiellońskiego.

- Powody są różne - wyjaśnia ekspert w rozmowie z serwisem eNewsroom.pl. - Z jednej strony kończą się surowce. W roku 2030 lub kilka lat później, w 2/3 wyczerpie się węgiel brunatny. Elektroenergetyka i elektrociepłownictwo będą wygaszane ze względu na brak surowców. Stopniowo rośnie import węgla energetycznego, a spada nasza produkcja. Przypuszczalnie wkrótce o kilka procent wzrośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną, co spowoduje, że będzie dosyć duży impuls na odświeżanie starych mocy oraz dostosowywane do unijnych dyrektyw, lecz także budowę nowych opartych o rozproszone źródła - np. odnawialne źródła energii, morska energetyka wiatrowa, instalacje gazowe itd.

Każda z inwestycji zwiększa krajowe bezpieczeństwo energetyczne, to znaczy oddala nas od niebezpieczeństwa, że gdy stare bloki będą wyłączane, to zabraknie energii. Przyjrzyjmy się wybranym, aktualnie realizowanym, budowom i modernizacjom, ale tym na terenie Kujawsko-Pomorskiego.

We wtorek GE Power oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (spółka z Grupy Polska Grupa Energetyczna), zawarły porozumienie dotyczące rozbudowy kompletnej instalacji odsiarczania spalin w Zespole Elektrociepłowni PGE w Bydgoszczy. Dzięki opatentowanej przez GE technologii półsuchej NID, bydgoska jednostka spełni zaostrzone unijne normy emisyjne, które zaczną obowiązywać od 2021 roku.

Inwestycja jest warta 44 mln zł. Nowa technologia zapewni bezpieczeństwo oraz pewność dostaw ciepła i prądu dla mieszkańców Bydgoszczy.

Pierwszy w kraju taki blok

Natomiast pod koniec czerwca PKN Orlen zakończył budowę bloku parowo-gazowego (CCGT) we Włocławku. Energia posłuży nie tylko Anwilowi. Do zakończenia tej inwestycji potrzebnych było ponad 18 tys. metrów sześciennych betonu, prawie 4 tys. ton stali i w sumie 200 km kabli elektrycznych. To pierwszy w Polsce blok CCGT o dużej mocy (463 MWe).

Na realizację czeka elektrownia wodna - budowa drugiego stopnia na Wiśle poniżej Włocławka. Przekazanie elektrowni do eksploatacji zaplanowano na koniec 2025 r. - W ostatnich miesiącach trwały prace związane z „Raportem oddziaływania na środowisko”, które zostały zakończone w lipcu - podaje Adam Kasprzyk, rzecznik Grupy Energa. - Przyszła decyzja Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy umożliwi dalsze działania w zakresie przygotowania inwestycji.

Trwają również prace związane z modernizacją istniejącej Elektrowni Wodnej Włocławek. - Między innymi: wymiana pomp głębinowych wraz z rurociągami bloku nr 1, 2 i 3, wymiana wyeksploatowanych pomp i rurociągów (rok produkcji 1967) - wymienia Adam Kasprzyk. - Celem jest zapewnienie prawidłowej pracy elektrowni w sytuacjach awaryjnych, wymiana instalacji wraz z pompami, dyszami, rurociągami, kablami zasilającymi i sterowniczymi (rok produkcji 1970), projekt i wykonanie systemu wspomagania operatorskiego na wypadek Black Out-u (przerwa w pracy całego systemu lub jego znacznej części powodująca zanik napięcia w sieci elektroenergetycznej na dużym obszarze - przypis redakcji), rozszerzenie układu wspomagania operatorskiego o możliwość automatycznego uruchomienia elektrowni na wypadek samostartu lub Black Out-u.

Inną ważną inwestycją Grupy Energa jest elektrownia gazowo-parowa w Grudziądzu. - Projekt jej jest przygotowany do realizacji i posiada aktualne pozwolenie na budowę - podaje rzecznik firmy.

To nie wszystko, Spółka Energa Wytwarzanie, należąca do Grupy Energa, planuje rozbudowę istniejącej elektrowni fotowoltaicznej PV Czernikowo (koło Torunia). To jedna z pięciu największych farm fotowoltaicznych w Polsce (ze względu na moc zainstalowaną). Roczna produkcja energii elektrycznej z tej instalacji pokrywa zapotrzebowanie ok. 1600 gospodarstw domowych.

- Trwa przygotowanie inwestycji zlokalizowanej na działkach sąsiadujących z PV Czernikowo. Aktualny stan: zyskanie pozwoleń na budowę wraz z przygotowaniem dokumentacji niezbędnej do zgłoszenia udziału projektu w aukcji OZE - podaje rzecznik Energi.

Za to Grupa Enea, która nie ma mocy wytwórczych w naszym regionie, ogromną siłę i środki przeznacza na budowę nowoczesnego bloku Elektrowni Kozienice (między Warszawą a Lublinem). - Wybudowanie elektrowni od podstaw jest bardzo trudne - wyjaśnia Piotr Ludwiczak, rzecznik Grupy Enea. - Większość firm modernizuje bloki, rozbudowuje już istniejące elektrownie. Z powodów ekonomicznych i transportowych buduje się w okolicach już istniejących.

Budowa nowoczesnego bloku Elektrowni Kozienice – Wiosna 2017 [wideo nadesłane]

Atomówka w Polsce

W czwartek (3 sierpnia) „Gazeta Prawna” poinformowała, że zapadła decyzja o budowie pierwszej elektrowni atomowej w naszym kraju. Rozważane są dwie lokalizacje w województwie pomorskim: Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec. Jak podaje dziennik, nie jest jeszcze wiadome, jaka technologia zostanie zakupiona - francuska czy chińska i koreańska.

Katarzyna Paczewska

W „Gazecie Pomorskiej” pracuję od 2007 roku. W tekstach poruszam najczęściej tematykę cyberbezpieczeństwa, energetyczną i rynku pracy. Na drugim etacie - mama, a „po godzinach” - cyklistka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.