„Elanowcy” niewinni! Będą odszkodowania?

Czytaj dalej
Fot. KWP Bydgoszcz
Małgorzata Oberlan

„Elanowcy” niewinni! Będą odszkodowania?

Małgorzata Oberlan

„Erni”, „Kurczak” i Kaczor” mieli działać w gangu, handlować narkotykami, dokonywać rozbójniczych wymuszeń i czerpać korzyści z prostytucji. Nic się nie potwierdziło. Najpierw toruński sąd, a kilka dni temu Sąd Apelacyjny w Gdańsku, całkowicie ich uniewinnił. Po 6 latach.

Kto z torunian nie słyszał o „Ernim”, „Kurczaku” i „Kaczorze” , poznał ich w październiku 2011 roku. Wtedy Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy upubliczniła spektakularny film z ich zatrzymania. „Policja! Gleba!” - krzyczą wkraczający do mieszkań uzbrojeni policjanci. „CBŚ rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą wywodzącą się ze środowiska pseudokibiców, tzw. elanowców” - doniosła KWP. Wszyscy mężczyźni trafili do aresztu na około 18 miesięcy.

Sławomir E. „Erni”, Jarosław K. „Kurczak”, Łukasz K. „Kaczor” (tylko on przyznaje się do bycia elanowcem) usłyszeli poważne zarzuty wspólnie z Sebastianem L. i Marcinem K. Całą piątkę Prokuratura Okręgowa w Toruniu oskarżyła o udział w gangu, handel narkotykami, czerpanie korzyści z nierządu (w agencji na Wrzosach) oraz wymuszenia rozbójnicze. Główną ofiarą tych ostatnich miał być Mateusz K. , który pod wpływem gróźb i przemocy miał sprzedać dom.

Sprzedał. I to dwa razy! Najpierw za 80 tys. zł znajomym oskarżonych, potem za 110 tys. sąsiadowi. Gdy rzecz się wydała, obciążył pomówieniami „Erniego” i resztę. 24 października br., po 6 latach od zatrzymania, Sąd Apelacyjny w Gdańsku całkowicie i prawomocnie uniewinnił oskarżonych. Mają prawo do odszkodowań.

Co doprowadziło do niesłusznego tymczasowego aresztowania oskarżonych przez okres ok. 18 miesięcy? Co przysługuje oskarżonym oraz o jakie odszkodowanie mogą się ubiegać? - m.in. o tym przeczytasz w dalszej części artykułu

Pozostało jeszcze 56% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.