Eksperci służą radą i wiedzą

Czytaj dalej
Fot. Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka

Eksperci służą radą i wiedzą

Karolina Rokitnicka

Specjaliści z Lokalnego Punktu Informacyjnego z Grudzią-dza zawitali do Golubia-Dobrzynia. Udzielali porad dotyczących unijnego wsparcia.

Specjaliści Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Grudziądzu regularnie organizują bezpłatne konsultacje na temat możliwości wsparcia w ramach funduszy europejskich.

- Mieszkańcy są głównie zainteresowani możliwościami dotacji na otwarcie i rozwój działalności - informuje Janusz Kołodziejski z LPI w Grudzią-dzu.

A jakie są możliwości? Osoby bezrobotne mogą skorzystać z pomocy Powiatowego Urzędu Pracy. Muszą jednak być tam zarejestrowane. Mogą tu liczyć na wsparcie w wysokości około 24 tys. zł.

- Można uzyskać także pomoc konkurs w ramach działania 8.3 ”Wsparcie przedsiębiorczości i samozatrudnienia”. Do rozdysponowania jest 5 mln euro. Tutaj, podobnie jak w PUP, wsparcie w formie bezzwrotnych dotacji nie może być wyższe niż 6-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia na osobę - wyjaśnia Janusz Kołodziejski.

Na większe dotacje (nawet 55% kosztów kwalifikowanych) mogą liczyć ci, którzy myślą o innowacyjnej działalności. Nabór wniosków preselekcyjnych zaplanowano od 19 do 30 września, a rozstrzygnięcie w lipcu przyszłego roku.

Jeśli pracujemy, uzyskujemy dochody, ale mamy pomysł na dodatkowe zajęcie i własną działalność, wówczas można skorzystać z preferencyjnych pożyczek z Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego. Pożyczyć możemy do 50 tys. zł. Oprocentowanie roczne to 0,5%, a okres spłaty do 60 miesięcy. Możliwa jest półroczna karencja spłaty kapitału.

- Z PUP na podniesienie kwalifikacji i zdobywanie uprawnień można uzyskać 12 tys. zł na osobę, nawet 100%. Jest też pomoc na tworzenie miejsc pracy, a także organizację stażu czy praktyk - zachęca do korzystania z tych form Janusz Kołodziejski.

Jest też unijne wsparcie dla rolników. Osoby zainteresowane rozpoczęciem pozarolniczej działalności rolniczej z PROW mogą uzyskać 100 tys. zł. Natomiast nawet 500 tys. zł (do 50%) można uzyskać na rozwój usług rolniczych. Nabór planowany jest na październik.

Podczas konsultacji specjaliści z LPI udzielają też informacji na temat szkoleń, dofinansowania projektów realizowanych przez społeczności lokalne, pomocy dla organizacji pozarządowych i rozliczania unijnych projektów.

Karolina Rokitnicka

Praca w mediach to moja pasja. Przez wiele lat zajmowałam się dziennikarstwem informacyjnym, wydarzeniowym, przygotowywaniem relacji, przeprowadzaniem interwencji. Szczególnie bliskie mi są sprawy lokalne, dotyczące Golubia-Dobrzynia, samorządowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych. Bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się, zmian i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). 


Od grudnia 2022 roku pracuję w dziale SEO, głównie na szczeblu regionalnym i krajowym. Mam też wydarzeniowe dyżury w województwie, przygotowując informację o wypadkach czy utrudnieniach w regionie.  Ponadto zdarza mi się przygotowywać informacje lokalne z Golubia-Dobrzynia, które trafiają na portal Nasze Miasto Golub-Dobrzyń oraz Gazeta Pomorska/Golub-Dobrzyń.


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.