MO

Eksperci radzą: dzieci, pijcie więcej wody!

Eksperci radzą: dzieci, pijcie więcej wody! Fot. Freeimages.com
MO

Gdy wrócą upały, warto pamiętać, żeby pić jak najwięcej wody. Nie mniej niż 2,5 litra dziennie. Nie zapominajmy o dzieciach. One też muszą pić wodę.

Woda jest głównym składnikiem ludzkiego ciała, dlatego jej uzupełnianie w ciągu dnia jest kluczową kwestią dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

To w obecności wody zachodzą wszystkie procesy biologiczne naszego organizmu. Przede wszystkim rozpuszczają się w niej składniki mineralne oraz witaminy z grupy B oraz witamina C. Woda pełni kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała. Codziennie powinniśmy pić co najmniej 2,5 litra wody z różnych źródeł. Jej pobieranie reguluje uczucie pragnienia, które niestety często pojawia się, gdy już nasz organizm jest lekko odwodniony. Dlatego też, tak ważne jest systematyczne uzupełnianie płynów i zachowanie równowagi wodnej organizmu. Każdą stratę wody musimy uzupełnić.

Eksperci twierdzą, że bardzo zdrowego nawyku picia wody należy uczyć dzieci, by później przez całe życie korzystały z dobrych skutków tego zwyczaju.

Ponad połowa, bo aż 53 procent Polaków uważa, że najważniejsze dla rozwoju dziecka są napoje przygotowane na bazie owoców, czyli soki i kompoty. Dobry wpływ wody na zdrowie najmłodszych docenia zaledwie 26 procent z nas. Tymczasem odpowiednie nawodnienie może zapewnić maluchowi prawidłowe funkcjonowanie i dobre samopoczucie.

Według badań PBS zrealizowanych na zlecenie Stowarzyszenia „Woda w Domu i w Biurze”, aż 27 procent dzieci w Polsce pije tylko od 1 do 4 szklanek wody dziennie. To zdecydowanie za mało.

- Dla dzieci w pierwszej dekadzie życia podaż płynów powinna wynosić od 1300 ml do 1600 ml, w zależności od wieku, czyli od 4 do 6 szklanek. Wprowadzanie zwyczaju picia dobrej jakościowo wody, często, małymi porcjami jest optymalnym postępowaniem zgodnym z modelem bezpiecznego żywienia dzieci od najmłodszych lat - mówi dr inż. Katarzyna Okręglicka, ekspert ds. żywienia.

MO

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.