Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Ekologiczna bomba w Żorach. Wielki pożar składowiska opon wciąż nieugaszony

Czytaj dalej
Fot. Arek Biernat
Martyna Ludwig

Ekologiczna bomba w Żorach. Wielki pożar składowiska opon wciąż nieugaszony

Martyna Ludwig

Eksperci biją na alarm i mówią o katastrofie ekologicznej, Urząd Miasta z kolei przekazuje wyniki kontroli Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego i uspokaja mieszkańców. A dym nadal gryzie w oczy. Pożar składowiska opon i odpadów przy ul. Kleszczowskiej w Żorach wybuchł w środę, 28 listopada około godziny 1:30. W środku nocy mieszkańców domów sąsiadujących ze składowiskiem obudził dławiący dym wdzierający się do środka.

Pożar składowiska opon w Żorach

Przedstawiciele Żor spotkali się z prof. Piotrem Skubałą, ekologiem z Uniwersytetu Śląskiego. Szacowane są straty, jakie ponieśli na zdrowiu okoliczni mieszkańcy.

Rakotwórczy pył, dioksyny, metale ciężkie - jednym słowem, cała tablica Mendelejewa unosiła się nad płonącym składowiskiem opon w Żorach.

- Pożar opon jest najgorszym, co można sobie wyobrazić. W porównaniu z nim szkodliwość smogu, którego tak bardzo się obawiamy i który tak bardzo piętnujemy, jest właściwie żadna - mówił nam w ubiegłym tygodniu profesor Piotr Skubała, ekolog z Uniwersytetu Śląskiego. - Za unoszące się w powietrzu toksyczne związki odpowiada blisko dwieście substancji, które wykorzystywane są w produkcji opon. Kiedy dochodzi do ich podpalenia, w powietrze unosi się toksyczna mieszanka, będąca koncentracją skrajnie niebezpiecznych związków - dodał prof. Skubała.

Na miejscu pracowało trzydzieści zastępów straży pożarnej. Sześć dni po tym zdarzeniu na miejscu ciągle pracują strażacy. - Obecnie trwają działania dogaszające. Już nie wydziela się taka ilość gęstego dymu, teraz to raczej para wodna. Przerzucamy tony spalonych opon i przelewamy wodą. To jeszcze może potrwać kilka dni. Trudno oszacować precyzyjnie - przyznaje st. kpt. Krzysztof Kuś z Państwowej Straży Pożarnej w Żorach.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Martyna Ludwig

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Józef Brzozowski

Miotanie się władz miasta budzi duże emocje. A takie pokrętne wypowiedzi, nie tylko władz miasta ale przede wszystkim przedstawicieli WIOŚ, utwierdzają społeczeństwo że ONYM nie wolno wierzyć. Jak w PRL-u.

Nie rozumiem, dlaczego nie dopuszczono mieszkańców do tego spotkania:

Cytat:
Wczoraj miało miejsce spotkanie przedstawicieli władz miasta z dr. hab. prof. Piotrem Skubałą, ekologiem z Uniwersytetu Śląskiego, które miało przynieść odpowiedź na to, jak bardzo pożar zaszkodził okolicy.


Czy prof. Piotr Skubała mógłby coś powiedzieć, o czym społeczeństwo żorskie wiedzieć nie powinno?

Ja chciałbym wierzyć władzom miasta, uważam – na razie – że nie potrzebne są zbiórki na niezależne ekspertyzy i zbiórki na Rynku. Szanujmy się nawzajem.

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.