E-bankowość pozwoli rozładować nawał wniosków o 500 zł na dziecko [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński
Jolanta Zielazna

E-bankowość pozwoli rozładować nawał wniosków o 500 zł na dziecko [wideo]

Jolanta Zielazna

Prawdopodobnie dziś banki podpiszą z ministerstwem pracy umowę na składanie wniosków o 500 zł za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Do tej pory umowę podpisał bank państwowy PKO BP, ale rozmowy z resortem prowadzą też inne banki, co potwierdziło biuro prasowe ministerstwa pracy. Rzecznicy banków proszą o cierpliwość, bo poinformowanie o podpisaniu umowy zastrzegło sobie ministerstwo pracy.

Banki ułatwią życie swoim klientom

Nad udostępnieniem możliwości składania wniosków o świadczenie wychowawcze z programu "Rodzina 500+" pracuje , m.in. mBank.

Marta Rutkowska z biura prasowego informuje, że formularz wniosku będzie dostępny w serwisie bankowości elektronicznej dla klientów indywidualnych. Z tej drogi złożenia wniosku skorzystać będą mogli wyłącznie klienci, których tożsamość została potwierdzona osobiście (za pośrednictwem kuriera lub placówki mBanku).

Jeśli tożsamość klienta została potwierdzona za pomocą przelewu z innego rachunku bankowego, możliwość składania wniosków o świadczenie "Rodzina 500+" zostanie udostępniona po osobistej weryfikacji klienta w placówce mBanku.

Rola mBanku polegać ma na przekazaniu wniosku klienta do systemu Emp@tia, prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Bank nie będzie dysponował informacjami wpisanymi we wniosku. Klient otrzyma pisemną decyzję w sprawie przyznania świadczenia od właściwego organu w miejscu zamieszkania.

Kanał e-bankowości byłby bardzo wygodny i rozładowałby kolejki z pierwszych dni, a nawet tygodni składania wniosków. Wtedy bowiem w dużych miastach można się spodziewać prawdziwego szturmu na punkty składania wniosków o przyznanie świadczenia wychowawczego.Na poniedziałek (14 marca) na godz. 13 premier Beata Szydło zaprosiła wojewodów i prezydentów największych miast na rozmowy o przygotowaniu do realizacji programu Rodzina 500+. Prezydenci i burmistrzowie na spotkaniu Związku Miast Polskich zaniepokoili się, że oprogramowanie (w wersji testowej) do obsługi systemu otrzymają dopiero między 22 a 31 marca. To może, przynajmniej na początku, opóźnić wypłatę świadczeń.

211,2 tys. dzieci - według szacunków resortu pracy - ma skorzystać z programu Rodzina 500+ w województwie kujawsko-pomorskim.

- Na spotkaniu podsumowano dotychczasowe działania, ale miało ono też rozwiać wątpliwości prezydentów z największych ośrodków miejskich - mówi Jarosław Jakubowski, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego.

Bieżący tydzień przeznaczony jest na spotkania przedstawicieli ministerstwa pracy z wojewodami i samorządowcami w poszczególnych regionach kraju. Mają oni ocenić stan przygotowań, podsumować dotychczasowe działania.

W środę (16 marca) w urzędzie wojewódzkim w Bydgoszczy z przedstawicielami samorządów spotka się Marcin Zieleniecki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zainteresowani na roboczo mają wyjaśnić wątpliwości, które jeszcze są w związku z programem Rodzina 500+.

Wnioski od 1 kwietnia

Do dnia rozpoczęcia składania wniosków o świadczenie wychowawcze zostały dwa tygodnie. Jakąkolwiek drogą będzie to możliwe dopiero od 1 kwietnia.

Od ubiegłego tygodnia Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi testy wydajności systemów elektronicznych, które mają umożliwić składanie wniosków przez internet.

Przypomnijmy, że prócz tradycyjnych sposobów (złożenie osobiście, wysłanie pocztą) wnioski będzie można składać za pośrednictwem e-PUAP, platformy internetowej ZUS PUE - konieczne jest jednak posiadanie profilu na nich.

Żeby go założyć niezbędna jest wizyta w urzędzie miasta lub ZUS. Jest portal Emp@tia (www.emaptia.mpips.gov.pl) no i bankowość elektroniczna.

W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim działa infolinia dotycząca ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci - Rodzina 500+. Pod numerem telefonu 0 800 500 112 pracownicy Wydziału Polityki Społecznej urzędu udzielają informacji w godz. 8-14, od poniedziałku do piątku.

Formularze wniosków są darmowe - nie dajmy się nabrać oszustom, którzy oferują druki za pieniądze!

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.