Dziś egzamin gimnazjalny 2016 HISTORIA WOS I POLSKI Tematy są do przewidzenia ARKUSZE + ODPOWIEDZI

Czytaj dalej
Fot. ARC
Katarzyna Domagała

Dziś egzamin gimnazjalny 2016 HISTORIA WOS I POLSKI Tematy są do przewidzenia ARKUSZE + ODPOWIEDZI

Katarzyna Domagała

Egzamin gimnazjalny 2016: Jakie pytania z historii, WOS i języka polskiego? Tego można się było spodziewać Blisko 40 tys. uczniów kończących gimnazjum od dziś do środy sprawdza wiedzę i umiejętności. W maju wybiorą zawodówkę, technikum lub liceum

Dziś egzamin gimnazjalny z części humanistycznej HISTOSIA WOS I JĘZYK POLSKI Trzymamy kciuki za zdających w województwie śląskim

Trudny wybór szkoły
Dzisiaj rozpoczyna się trzydniowy egzamin gimnazjalny. W woj. śląskim przystąpi do niego 39 146 młodych ludzi. Sprawdzian wiedzy i umiejętności to dopiero początek trudnych decyzji. Już 6 maja rusza rekrutacja do szkół średnich. Pytamy, czym powinni kierować się przy ich wyborze. Zobaczcie też, jakie decyzje podejmowali młodzie ludzie kończący gimnazjum w zeszłym roku.

Dr Marcin Lis, prorektor ds. Rozwoju i Spraw Studenckich Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, przyznaje, że odpowiedź na pytanie, jak wła-ściwie wybrać swoją dalszą ścieżkę edukacyjną, nie jest łatwa.

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2016: PRZECIEKI I PODPOWIEDZI

- Bardzo trudno jednoznacznie powiedzieć, jaki kierunek kształcenia gwarantuje zatrudnienie na rynku pracy - podkreśla Lis. - Na pewno uczniowie powinni znać swoje mocne i słabe strony, wiedzieć, co lubią robić, a co sprawia im trudność. Na pewno nie mogą kierować się modą, emocjami czy decyzjami znajomych. Również realizowanie niespełnionych marzeń rodziców nie jest dobrym kryterium wyboru zawodu - podpowiada wykładowca.

Warto przejrzeć klasyfikację zawodów i zastanowić się, co tak naprawdę najbardziej do nas pasuje. Dobrym pomysłem jest też rodzinne zapoznanie się z najnowszymi wynikami badań rynku pracy. Dowiemy się z nich, jakie zawody znalazły się w grupie deficytowych (na rynku brakuje fachowców w tych specjalizacjach, więc jest szansa na pracę) czy nadwyżkowych (rynek przepełniony jest pracownikami na tych stanowiskach, kolejnych na chwilę obecną nie potrzebuje).

ZOBACZ PRZYKŁADOWE ARKUSZE EGZAMINACYJNE

Firma Vulcan, która czuwa nad prawidłowym przebiegiem rekrutacji do szkół średnich, m.in. w Śląskiem, przeanalizowała decyzje zeszłorocznych zdających. Okazuje się, że najczęściej wybieranym typem szkoły w 2015 roku były technika. Postawiło na nie 43 proc. uczniów. Licea ogólnokształcące znalazły się na drugim miejscu, chciało się w nich uczyć 42 proc. zdających. Zaś 15 proc. postawiło na szkoły zawodowe.

Najpopularniejszym zawodem w technikach był technik informatyk (13,76 proc.) oraz technik żywienia i usług gastronomicznych (10,49 proc.). Zaś najrzadziej uczniowie w technikach wybierali naukę w zawodach: technik obuwnik, technik włókiennik, technik technologii szkła czy przetwórstwa mleczarskiego.

Danuta Janik, dyr. Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie.

Przypominam, że wybierając szkołę uczniowie powinni patrzeć przez pryzmat swoich chęci, ale i możliwości. To sukces, gdy uda się wybór połączyć z pasją. Wtedy efekt jest bardzo dobry. Czy słuchać rodziców? Raczej warto połączyć z nimi siły. Wybór powinien być wspólną decyzją ucznia, rodziców i nauczyciela.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Co za tragedia! Wybuch gazu zniszczył blok w Jaworznie. Czy to samobójstwo?
*Pomysły na Majówkę 2016: Ciekawe miejsca i wydarzenia ZOBACZ I SKORZYSTAJ
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

Katarzyna Domagała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.