Dziki bez jeszcze raz. Truskawkowa konfitura z bzem i sorbet rabarbarowo-bzowy

Czytaj dalej
Fot. Fot. Dominika Wójciak
Dominika Wójciak

Dziki bez jeszcze raz. Truskawkowa konfitura z bzem i sorbet rabarbarowo-bzowy

Dominika Wójciak

Tydzień temu sygnalizowałam, że w tym roku sezon na zbiór kwiatów bzu zaczął się wyjątkowo wcześnie i mam nadzieję, że zachęciłam Was, drodzy czytelnicy, do bzowych zbiorów.

Bez rozwija się stopniowo i choć kwiaty kwitną już dosyć intensywnie, powinny być dostępne jeszcze przez około 2 tygodnie, w górach trochę dłużej. Jeśli zrobiliście już syrop zgodnie z wytycznymi sprzed tygodnia, zachęcam do przygotowania kolejnych receptur. Część kwiatówdobrze jest też zasuszyć - będą w sam raz do zimowej herbatki albo grzańca z białego wina.

Truskawkowa konfitura z bzem

Składniki:

Przygotowanie
Truskawki opłucz, odszypułkuj, większe pokrój w ćwiartki. Owoce zasyp cukrem wymieszanym ze skórką cytrynową. Kiedy owoce puszczą sok, dodaj sok z cytryny oraz oderwane od gałązek kwiatostany dzikiego bzu. Gotuj do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Gorący dżem przełóż do wyparzonych słoików, szczelnie zakręć i zapasteryzuj.

Sorbet rabarbarowo-bzowy

Składniki:

Przygotowanie
Rabarbar umyj i pokrój na cienkie plasterki (nie obieraj - mus przetrzesz przez sito). Włóż rabarbar do garnka, zalej cydrem, dodaj cukier i kwiatostany bzu, zagotuj. Gotuj na wolnym ogniu, aż rabarbar się rozpadnie, a płyn zredukuje się o połowę.

Zmiksuj masę blenderem, a następnie przetrzyj przez sito. Przelej do szczelnego pojemnika i wystudź. Schłodzony mus zamroź. Wyjmij zamrożony sorbet z za-mrażarki. Po 15 minutach pokrój w kostkę i zmiksuj blenderem razem z białkiem. Przełóż z powrotem do pojemnika i wstaw do za-mrażalki. Sorbet będzie gotowy po 30-40 minutach.

Dominika Wójciak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.