Uroczystość odbywa się w kościele. Przybywa tłum gości. Panna młoda jest w białej sukni, składa przysięgę oblubieńcowi, a ksiądz wsuwa jej na palec obrączkę - symbol przynależności. Ale nie do męża. Kobieta bowiem mistycznie poślubiła Chrystusa. To jemu przyrzekła wierność. I życie w dziewictwie.
To z pewnością najszczęśliwszy dzień mojego życia. Cieszę się z tego jeszcze ściślejszego zjednoczenia z Panem, z powiedzianego mu „tak” ze wszystkich sił, jak tylko potrafię. Cieszę się, że on chciał mnie wybrać i powołać, choć patrząc na moje słabości, całą gamę niewierności, nie rozumiem tego wyboru, ale dlatego tym bardziej jestem wdzięczna. Nie wyobrażam sobie dla siebie innego życia - mówiła pani Justyna, która w listopadzie br. wstąpiła w stan dziewic konsekrowanych. Od 2001 roku to szóste takie powołanie w archidiecezji białostockiej. W łomżyńskiej dziewic konsekrowanych jest osiem, w drohiczyńskiej - jedna, która śluby czystości złożyła 18 listopada br. w katedrze pw. Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie.
Czym jest konsekracja? Słowo pochodzi z łaciny i dosłownie oznacza „poświęcenie”. Oprócz życia zakonnego czy instytutów świeckich istnieją także indywidualne formy życia konsekrowanego. To pustelnice, stan wdów oraz - właśnie - stan dziewic (ordo virginum).
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień