Dziesięć lat temu zamordowano księdza w Żalnie [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Aleksander Knitter
Aleksander Knitter

Dziesięć lat temu zamordowano księdza w Żalnie [zdjęcia]

Aleksander Knitter

Aż trudno w to uwierzyć, ale właśnie minęło dziesięć lat od zabójstwa księdza Henryka Krolla z Żalna koło Tucholi. Został zamordowany w maju 2006 roku na plebanii.

Tym wydarzeniem przed dziesięciu laty żyło nie tylko niewielkie Żalno, ale również Tuchola, Chojnice i cały region. Ksiądz został zamordowany przez 20-letniego wówczas Patryka L., który włamał się do kościoła z trzema innymi kolegami. Ale to właśnie L. usłyszał zarzut zabójstwa - udusił księdza podczas napadu. Z mieszkania księdza zginęło wówczas 20 tys. złotych oraz m.in. złoty łańcuszek z krzyżykiem i rewolwer.

Zeznania oskarżonych były wówczas szokujące. Oprawcy wyrwali księdzu nawet włosy łonowe, by sprawdzić, czy żyje. Tak relacjonowaliśmy w grudniu 2008 roku wyrok: ksiądz został obezwładniony, związano mu ręce i nogi, taśmą zaklejono usta. Napastnicy mieli z sobą rękawiczki, kominiarki, łom i taśmę. Jak orzekli biegli - ksiądz Kroll został uduszony. Do zabójstwa przyznał się Patryk L. Wyjaśnił, że kiedy dwaj jego koledzy - Marcin M. i Rafał S. - szukali w plebanii pieniędzy i drogocennych przedmiotów, on został przy księdzu. Tłumaczył się, że nie chciał zabić, tylko tak jakoś wyszło. Kiedy zorientowali się, że ksiądz nie żyje, uciekli w popłochu, pozostawiając część przygotowanych już do wyniesienia przedmiotów. Zabrali biżuterię, karty bankomatowe, pieniądze o łącznej wartości około 20 tys. zł.

Ksiądz Kroll był wcześniej pomysłodawcą wprowadzenia godziny policyjnej dla nieletnich w całym powiecie tucholskim. Był zaniepokojony złym zachowaniem i przestępczością wśród młodych ludzi. I przez młodych ludzi stracił życie. Znany był jednak również z politycznych kazań. Pogrzeb księdza Krolla odbył się 23 maja 2006 roku.

Na pogrzebie był m.in. wicepremier Roman Giertych. O zabójstwie księdza powstały nawet dwa odcinki popularnego programu "Magazyn kryminalny 997".

Aleksander Knitter

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.