Hanna Wittstock, kulturoznawczyni i teatrolożka

Dzień Wolnej Sztuki, mniej znaczy więcej [felieton]

Hanna Wittstock, kulturoznawczyni i teatrolożka z Torunia Fot. nadesłane Hanna Wittstock, kulturoznawczyni i teatrolożka z Torunia
Hanna Wittstock, kulturoznawczyni i teatrolożka

Pożar katedry Notre Dame poza tym, że ujawnił głęboko skrywane dotąd grono ekspertów z rozmaitych dziedzin, począwszy od tych, którzy posiedli techniki gaszenia średniowiecznych świątyń, a na specjalistach od metafizycznej komunikacji kończąc, unaocznił przede wszystkim przemijalność dzieł sztuki i łatwość, z jaką to się może wydarzyć, niekoniecznie w trakcie działań wojennych. Do tego w transmisji na żywo.

To może być frustrujące, że posiadając technikę, która pozwala całemu światu oglądać, jak płonie kulturowe dziedzictwo, nie mamy kontroli nad tymi płomieniami i nie da się ich ugasić jednym ruchem palca. Ta sytuacja symbolicznie rozbija nieco iluzję o ciągłości i trwałości, czy wręcz nieśmiertelności tego, co przez wieki świadczyło o geniuszu i artyzmie ludzkiego umysłu. Ulotność i niestałość przypisana jest każdej materii, sztuce również. I tej refleksji nie przywołuję po to, by rozwodzić się nad nieuchronną marnością świata, ale żeby dostrzegać, poznawać i doceniać to, co mamy na wyciągnięcie ręki w muzeach i galeriach, na co dzień.

Wiecej o Dniu Wolnej Sztuki przeczytasz w dalszej części felietonu.

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Hanna Wittstock, kulturoznawczyni i teatrolożka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.