Działki po Torbydzie są już na sprzedaż [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. archiwum Polska Press
Anna Stasiewicz

Działki po Torbydzie są już na sprzedaż [zdjęcia]

Anna Stasiewicz

Czy będzie na nie kupiec, dowiemy się 12 grudnia, w dniu przetargu.

Kto chce stać się posiadaczem działek u zbiegu Chopina, Ogińskiego i Moniuszki, musi dysponować sporą gotówką. Cena wywoławcza terenu o powierzchni 1,4959 ha to bowiem 10 mln zł netto.

Po 12 latach od zamknięcia największej w Bydgoszczy ślizgawki, pojawiła się w końcu szansa, że teren w sąsiedztwie Trasy Uniwersyteckiej i Focusa będzie miejską wizytówką, a nie powodem do wstydu.

Przypomnijmy. Za czasów prezydenta Konstantego Dombrowicza miasto chciało szybko sprzedać teren po Torbydzie, a za pieniądze z transakcji zbudować kryte lodowisko obok hali Łuczniczka.

Sprawa okazała się jednak bardziej skomplikowana. Najpierw przez dłuższy czas był problem z roszczeniami dawnych właścicieli, a kiedy już ogłoszono przetarg, nie znalazł się kupiec.

W sumie miasto rozpisało aż 9 przetargów. Pomimo obniżania ceny, nie znalazł się chętny.

W końcu zdecydowano się na rozbiórkę tego, co zostało po obiektach dawnego Torbydu. Oznaczało to rezygnację z planów budowy w tym miejscu krytego lodowiska, chociaż jeszcze w 2014 roku o takiej lokalizacji wspominał prezydent Rafał Bruski. Zdecydowano jednak, że lodowisko powstanie w sąsiedztwie hali „Łuczniczka”.

Potencjalny nabywca terenów po nieistniejącym już lodowisku, będzie musiał spełnić kilka warunków. Po pierwsze rozpocząć inwestycję najpóźniej w dwa lata od dnia zakupu nieruchomości.

Kolejnym warunkiem jest termin zakończenia prac budowlanych. Inwestor będzie miał na to 3 lata od momentu uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. - W ten sposób zyskujemy pewność, że teren w krótkim czasie zostanie zabudowany poprawiając estetykę tej części miasta - mówi Agnieszka Przybył z Biura Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej. - Miasto stawia też szczegółowe wymagania co do sposobu zagospodarowania terenu po Torbydzie.

- Zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tej części Śródmieścia, działki przeznaczone są pod zabudowę usługową, w tym obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tysięcy metrów kwadratowych, zabudowę wielorodzinną oraz pod budowę obiektów sportowych i rekreacyjnych.

Projekt architektoniczny obiektu musi też uzyskać pozytywną opinię Miejskiej Komisji Architektoniczno-Urbanistycznej.

Torbyd zbudowano w czynie społecznym od marca do grudnia 1959 roku. Obiekt składał się z dwóch tafli, drugą odkrytą zbudowana w 1975 roku, trybun z płyt betonowych i szatni. Pawilon z hotelem powstał w 1973 roku jako siedziba biura związków sportowych, hotel i kawiarnię. Oficjalnie zamknięty w 2004 roku.

Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.