Działali na rzecz rówieśników

Czytaj dalej
Fot. Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis

Działali na rzecz rówieśników

Aleksandra Pasis

Kończy się kadencja Młodzieżowej Rady Miasta w Grudziądzu.

- Nauczyłem się pracy w grupie i zdobyłem bezcenne doświadczenie w działaniach samorządu - podsumowuje Tomasz Starczewski z II LO, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej.

Dwuletnia kadencja MRM dobiega końca. Jakie przedsięwzięcia udało się zrealizować uczniom? Jednym ze sztandarowych było przeprowadzenie ankiet wśród grudziądzkiej młodzieży dotyczących wyrównywania szans edukacyjnych oraz miejsc niebezpiecznych w naszym mieście.

- Zorganizowaliśmy dwie miejskie gry. Połączyliśmy w nich elementy rekreacji i historii - podkreśla radny i pomysłodawca imprezy, Kamil Tracki, uczeń Zespołu Szkół Rolniczych. - Jedna gra dotyczyła średniowiecznego Grudziądza, a druga II wojny światowej.

Z kolei radny Oskar Kaczmarek z Gimnazjum nr 12 dwukrotnie zorganizował zawody w układaniu kostki Rubika. Na ostatnich, kilka dni temu, gdzie rywalizowało 80 osób, padł rekord świata! Maciej Czapiewski z Brus (pow. chojnicki) ułożył kostkę w niecałe pół sekundy!

Ponadto radni przeprowadzili m.in. olimpiadę „Mistrz samorządności”, żywe lekcje historii z Sybirakami oraz debaty.

Młodzież dostrzegła także mankamenty swojego samorządu. - Nieodpowiedzialność niektórych naszych kolegów, którzy w trakcie kadencji rezygnowali z zasiadania w radzie, powodowała destabilizację naszej pracy przez co czasami trzeba było rezygnować z realizowania ciekawych pomysłów - zauważa Tomasz Starczewski.

O tym, że powołanie kolejnej Młodzieżowej Rady Miejskiej ma sens przekonuje wiceprzewodniczący, Grzegorz Łysako-wski z V LO: - To głos młodzieży w naszym mieście. To nauka odpowiedzialności, demokracji i samorządności.

Podczas ostatniej sesji MRM głos zabrał m.in. poseł PO Tomasz Szymański: - Cieszę się, że potrafiliście utworzyć grupę ludzi, która się rozumiała i działała na rzecz rówieśników, że byliście w stanie wykreować własne pomysły i przekonać do ich realizacji dorosłych. Gratuluję!

Młodzieżowa rada liczyła 17 członków. Wybory do samorządu następnej kadencji najprawdopodobniej odbędą się jeszcze w tym roku szkolnym.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.