Działał na szkodę spółki wodnej. Musi oddać 200 tys. zł

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Gola
Szymon Cieślak

Działał na szkodę spółki wodnej. Musi oddać 200 tys. zł

Szymon Cieślak

Księgowy Miejsko - Gminnej Spółki Wodnej w Janowcu Wielkopolskim przyznał się do przywłaszczenia sobie około 200 tysięcy złotych.

Stanisław R. pracował w janowieckiej spółce wodnej na stanowisku księgowego. Pobierał opłaty od rolników (w różnych kwotach) na poczet opłat drenarskich. Jak dowiedzieliśmy się w żnińskiej prokuraturze, mężczyzna wpisywał je do rejestru wpłat, ale nie zaksięgowywał.

Proceder trwał od stycznia 2010 roku do czerwca 2015 roku. Według pierwszej wersji mężczyzna przywłaszczył 179,912 zł, ale spółka wodna nie zgodziła się z tą kwotą. Według jej władz Stanisław R. przywłaszczył 207 tys. zł.

W jaki sposób brak tak dużej kwoty wpłynął na działalność spółki?

- Funkcjonowaliśmy normalnie, a nawet lepiej. W ubiegłym roku mieliśmy jeden z najlepszych przychodów - mówi Witold Swacha, kierownik Miejsko - Gminnej Spółki Wodnej w Janowcu Wielkopolskim.

Spółka wodna zrzesza rolników i zajmuje się utrzymaniem oraz konserwacją urządzeń melioracyjnych. Przywłaszczone pieniądze miały być przeznaczone na cele statutowe organizacji.

Stanisław R. 23 lipca ubiegłego roku został dyscyplinarnie zwolniony z pracy.

Sześć dni później do byłego pracodawcy dostarczył oświadczenie, z którego wynika, że przyznał się do winy i zdecydował się przez około 8 - 10 lat spłacić całą kwotę.

Jak się dowiedzieliśmy, mężczyzna do tej pory spłacił 7 tys. zł (za luty i marzec jak do tej pory pieniądze nie wpłynęły). W oświadczeniu, które złożył, nie ma jednak mowy o odsetkach.

- To nie jest kredyt bez odsetek. Zresztą na takie działanie ten pan nie miał zgody - mówi Witold Swacha.

Sprawa przywłaszczenia trafiła do organów ścigania. Stanisław R. został oskarżony z art. 284, par. 2 w związku z art. 12 Kodeksu Karnego. Przyznał się do winy i dobrowolnie poddał karze. Spółka wodna złożyła wniosek o powołanie biegłego z zakresu księgowości, który dokładnie określi, jaką kwotę przywłaszczono. Ostatnia rozprawa miała miejsce w styczniu tego roku. Sąd w Żninie wydał wtedy postanowienie o przekazaniu sprawy do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

W Miejsko - Gminnej Spółce Wodnej w Janowcu Wielkopolskim obecnie nie ma zatrudnionego księgowego. Sprawami księgowymi zajmuje się jedno z biur rachunkowych.

Szymon Cieślak

Pracuję w Żninie. Zajmuję się przede wszystkim tematyką z terenu powiatu żnińskiego. Głównie robię zdjęcia. Publikuję na portalu znin.naszemiasto.pl oraz pomorska.pl. Moje publikacje można śledzić także w Gazecie Pomorskiej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.