Działają z myślą o rozwoju społeczności

Czytaj dalej
Fot. Paweł Kędzia
(PAK)

Działają z myślą o rozwoju społeczności

(PAK)

Jest szansa, że jeszcze w tym roku rozpoczną się pierwsze konkursy na unijne dotacje za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania.

Województwo Kujawsko-Pomorskie jako jedno z dwóch w kraju umożliwiło mieszkańcom tworzenie Lokalnych Grup Działania w miastach. Dotychczas podobne stowarzyszenia działały jedynie na obszarach wiejskich.

W Brodnicy Lokalna Grupa Działania zawiązała się w ubiegłym roku. Jest to swoista instytucja, która w przyszłości będzie odpowiadać za nabór wniosków, ich ocenę oraz przyznanie unijnego dofinansowania. W jej skład oprócz mieszkańców wchodzą przedstawiciele sektora publicznego i gospodarczego. W przeciwieństwie do wiejskich Lokalnych Grup Działania, w miastach pieniądze są przeznaczone jedynie na tzw. projekty miękkie, czyli dotyczące mieszkańców. Nie można z nich np. wybudować drogi lub amfiteatru.

Najważniejszym dokumentem Lokalnej Grupy Działania jest strategia rozwoju. Dokument diagnozuje problemy i określa kierunki rozwoju dla lokalnej społeczności. W Brodnicy na etapie tworzenia strategii odbyło się wiele konsultacji z udziałem mieszkańców.

Kilka dni temu członkowie LGD przyjęli dokument, który obecnie musi trafić do Urzędu Marszałkowskiego.

- Do 29 lutego mamy czas na złożenie wniosku o wybór Lokalnej Strategii Działania - mówi Iwona Sugalska, prezes Lokalnej Grupy Działania. - Jeżeli strategia zostanie przyjęta, to będziemy informować mieszkańców o planach, jakie wynikają z realizacji dokumentu. Możliwe, że jeszcze w tym roku będzie można ogłosić pierwsze konkursy na realizację zadań wynikających ze strategii. Będą mogły w nich wziąć udział organizacje i instytucje, które działają na terenie miasta na rzecz mieszkańców.

Podczas walnego zgromadzenia brodnickiej LGD ustalono następujące opłaty członkowskie: 20 zł dla mieszkańców, 50 zł dla stowarzyszeń, 100 zł dla przedsiębiorców, 200 zł dla instytucji sektora publicznego i 300 zł dla Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Wkład samorządu wynosi 10 gr od mieszkańca. Są to stawki roczne.

(PAK)

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.