Działają z myślą o rozwoju społeczności

Czytaj dalej
Fot. Paweł Kędzia
(PAK)

Działają z myślą o rozwoju społeczności

(PAK)

Jest szansa, że jeszcze w tym roku rozpoczną się pierwsze konkursy na unijne dotacje za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania.

Województwo Kujawsko-Pomorskie jako jedno z dwóch w kraju umożliwiło mieszkańcom tworzenie Lokalnych Grup Działania w miastach. Dotychczas podobne stowarzyszenia działały jedynie na obszarach wiejskich.

W Brodnicy Lokalna Grupa Działania zawiązała się w ubiegłym roku. Jest to swoista instytucja, która w przyszłości będzie odpowiadać za nabór wniosków, ich ocenę oraz przyznanie unijnego dofinansowania. W jej skład oprócz mieszkańców wchodzą przedstawiciele sektora publicznego i gospodarczego. W przeciwieństwie do wiejskich Lokalnych Grup Działania, w miastach pieniądze są przeznaczone jedynie na tzw. projekty miękkie, czyli dotyczące mieszkańców. Nie można z nich np. wybudować drogi lub amfiteatru.

Najważniejszym dokumentem Lokalnej Grupy Działania jest strategia rozwoju. Dokument diagnozuje problemy i określa kierunki rozwoju dla lokalnej społeczności. W Brodnicy na etapie tworzenia strategii odbyło się wiele konsultacji z udziałem mieszkańców.

Kilka dni temu członkowie LGD przyjęli dokument, który obecnie musi trafić do Urzędu Marszałkowskiego.

- Do 29 lutego mamy czas na złożenie wniosku o wybór Lokalnej Strategii Działania - mówi Iwona Sugalska, prezes Lokalnej Grupy Działania. - Jeżeli strategia zostanie przyjęta, to będziemy informować mieszkańców o planach, jakie wynikają z realizacji dokumentu. Możliwe, że jeszcze w tym roku będzie można ogłosić pierwsze konkursy na realizację zadań wynikających ze strategii. Będą mogły w nich wziąć udział organizacje i instytucje, które działają na terenie miasta na rzecz mieszkańców.

Podczas walnego zgromadzenia brodnickiej LGD ustalono następujące opłaty członkowskie: 20 zł dla mieszkańców, 50 zł dla stowarzyszeń, 100 zł dla przedsiębiorców, 200 zł dla instytucji sektora publicznego i 300 zł dla Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Wkład samorządu wynosi 10 gr od mieszkańca. Są to stawki roczne.

(PAK)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.