Dynia - smaczny symbol jesieni. Wykorzystaj sezon na to warzywo
Właśnie rozpoczął się sezon na warzywa dyniowate. Potrawy z nich rozgrzeją i poprawią jesienny nastrój.
Jesienią trzeba się rozgrzać. Dlatego poranny śniadaniowy talerz powinien obfitować w produkty, które będą nie tylko źródłem wartościowych składników odżywczych, ale też samym swoim wyglądem ocieplą jesienną aurę. Jednym z takich produktów jest dynia.
Dyniowate to rośliny jednoroczne. Oprócz bogatych właściwości odżywczych i zdrowotnych, są cenionym produktem kulinarnym. Dynie, znane powszechnie jako główny składnik pysznych kremowych zup, bardzo dobrze sprawdzą się też jako dodatek do kanapek. Można ich użyć też w daniach jednogarnkowych, sałatkach czy nawet deserach. Łączą w sobie to, co najlepsze - niską kaloryczność, dużą zawartość składników odżywczych i minerałów oraz wyborny smak.
By zachować walory dyniowatych na dłużej, można przyrządzić z nich marynaty i przetwory.
Sama w sobie dynia ma wszechstronne działanie prozdrowotne. Jest bogata w witaminy: B, PP i A - zbawienną dla zdrowej i promiennej cery, oraz w minerały: fosfor, potas oraz wapń, a do tego niskokaloryczna.
Jeśli bardziej lubimy wykwintne potrawy, skuśmy się na dyniowe tiramisu. Wystarczy, że do tradycyjnego kremu z serka mascarpone dodać puree z dyni. Także dynia w wersji na ostro urzeka smakiem - robimy jej bardzo dużą przysługę, doprawiając pikantnymi, wyrazistymi dodatkami. Warto spróbować placków w tej oryginalnej wersji - możemy podawać je z jogurtem naturalnym, ale stanowią również doskonały dodatek do mięs czy sałatek.
Najprostszym sposobem na dynię jest jej upieczenie. Potrzebujemy do tego dynię (najlepiej tu sprawdzi się mała dynia hokkaido), oliwę z oliwek, 1-2 ząbki czosnku oraz sól i pieprz do smaku.
Wydrążając miąższ z dyni nie wyrzucajmy pestek. Posiadają w składzie nienasycone kwasy tłuszczowe, moc minerałów i witamin, a ich wysoka wartość odżywcza bardzo korzystnie oddziałuje na układ krążenia, a także wygląd skóry, włosów i paznokci. Pestki dyni pobudzają również przemianę materii. Warto dodawać je do sałatek i zup albo do makaronu z serem.
Popularne dynie
- Dynia
Najpopularniejsza w kuchni polskiej, o słodkim pomarańczowym miąższu. Nadaje się do smażenia, pieczenia, gotowania i marynowania. Doskonała na zupę. - Dynia hokkaido
O wysokich walorach smakowych; nie trzeba jej obierać ze skórki. Doskonała do pieczenia, zup i deserów. W smaku delikatnie orzechowa i kremowa. Posiada suchy miąższ, łatwo się kroi. Pieczenie dodatkowo wydobywa jej orzechowy smak. - Dynia piżmowa
Słodka, o orzechowej nucie i charakterystycznym zapachu piżma. Doskonała do zup, zapiekanek, chlebów, ciast i deserów. Gotowanie na parze wydobywa jej słodki, maślany smak. - Dynia makaronowa
Delikatna w smaku, po ugotowaniu czy upieczeniu rozpada się na pasemka, które przypominają długie pasma makaronu.
Przepisy
- Tarta z dynią
Składniki:
200 g mąki
100 g masła
150 g cukru do ciasta
2 jajka, sól do smaku
500 g miąższu dyni
250 ml mleka
1 laska cynamonu
Sposób przygotowania:
Najpierw przygotowujemy ciasto. Przesiewamy mąkę, dodajemy 50 g cukru, sól i miękkie masło pokrojone w drobniejsze kawałki. Rozcieramy całość widelcem. Kiedy wszystkie składniki się połączą w tzw. piasek, dodajemy jajko. Szybko zagniatamy ciasto. Odstawiamy je do lodówki na 30-40 minut. Po tym czasie wykładamy ciasto do okrąglej tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Nie zapominajmy o brzegach. Ciasto przykrywamy folią aluminiową i wysypujemy suszonym grochem i pieczemy przez 15-20 minut przy 200 stopniach. W tym czasie przygotowujemy nadzienie. Dynię obieramy, kroimy i wrzucamy do garnka razem z cukrem, mlekiem i cynamonem. Dusimy przez 30 minut. Następnie wyjmujemy laskę cynamonu i miksujemy blenderem na gładką masę. Ze spodu zabieramy groch z folią aluminiową i wylewamy na niego dyniową masę. Zapiekamy całość przez 35-40 minut przy 160 stopniach. Po przygotowaniu odstawiamy tartę do wystygnięcia.
- Pikantne placki z dynią
Składniki:
dynia
szklanka mąki
2 jajka
duża cebula
3 ząbki czosnku
szczypta chili i papryki
gałka muszkatołowa, sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Dynię ścieramy na tarce o drobnych oczkach wraz z cebulą i czosnkiem. Wszystko wrzucamy do dużej miski, dodając również jajka i mąkę oraz przyprawy. Z masy formujemy placki dowolnej wielkości i smażymy na oliwie po kilka minut z każdej strony.
- Dynia makaronowa pikantna
Składniki:
1 dynia - około 1,3 kg
kurkuma, czosnek
pół papryczki chilli
oliwa z oliwek lub masło
natka pietruszki
gałązka rozmarynu
Sposób przygotowania:
Dynię kroimy na pół i usuwamy pestki. Smarujemy oliwą i solimy. Tak przygotowaną wstawiamy do piekarnika na 40 minut i pieczemy w 200 stopniach. W tym czasie drobno siekamy rozmaryn i pietruszkę, czosnek przepuszczamy przez praskę. Na patelni podgrzewamy oliwę z oliwek. Wrzucamy przyprawy i mieszając dusimy przez 2-3 minuty. Kiedy dynia będzie gotowa, wyjmujemy ją z piekarnika i widelcem dzielimy miąższ na nitki. Wrzucamy je na patelnię i dobrze mieszamy z powstałym sosem. Dusimy przez 2-3 minuty i podajemy.
- Curry z dyni i ciecierzycy
Składniki:
1 kg dyni 2 cebule
400 g ciecierzycy z puszki
400 ml mleka kokosowego
3 łyżki pasty curry, łyżka oleju
garść pokrojonej trawy cytrynowej
szczypta zmielonego kardamonu
1 limonka, liście mięty
Sposób przygotowania:
Na patelnię wlewamy olej i dodajemy pastę curry. Podgrzewamy i dodajemy cebulę pokrojoną w kostkę, trawę cytrynową oraz kardamon. Dusimy wszystko przez 3-4 minuty. Dodajemy pokrojoną w kostkę dynię (bez skórki). Mieszamy całość. Wlewamy mleko kokosowe i doprowadzamy do wrzenia. Na końcu dodajemy ciecierzycę. Gotujemy jeszcze przez 10-15 minut, aż dynia zmięknie. Wyciskamy sok z limonki do curry. Przed podaniem dekorujemy listkami męty.
Autor: Anastazja Bezudszna