Dymek? Nie w miejscu publicznym [zdjęcie interaktywne]

Czytaj dalej
Fot. Pawel Miecznik
Maciej Czerniak

Dymek? Nie w miejscu publicznym [zdjęcie interaktywne]

Maciej Czerniak

Palacze piszą petycje, a politycy mówią, że Polska jest związana unijnym prawem. Lekarze mówią o plusach i szkodliwości tzw. e-papierosów.

- Mamy stałych klientów, niektórzy przychodzą od dwóch lat, inni dopiero pytają, od czego zacząć e-palenie - mówi Joanna, sprzedawczyni z punktu z e-papierosami w centrum handlowym w Bydgoszczy. - Najczęściej przychodzą palacze, którzy zamierzają się pożegnać z tradycyjnymi papierosami. Szukają alternatywy.

Zwolennicy e-papierosów niedługo mogą napotkać spore problemy z kupnem elektronicznych gadżetów zastępujących im papierosy. Na ukończeniu są prace nad nowelizowaną ustawą „o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych”. Projekt zakłada między innymi zakaz handlu e-papierosami i preparatami z płynną nikotyną w internecie.Jednym z założeń projektowanych przepisów jest również zakaz używania e-papierosów w miejscach publicznych. Ten problem do tej pory w Polsce nie został uregulowany. W świetle nowej ustawy, która została już przyjęta przez Stały Komitet Rady Ministrów, w rozumieniu prawa papierosy tradycyjne i elektroniczne zostaną zrównane.

Wymóg wprowadzenia regulacji wymusza na Polsce unijna dyrektywa z 2014 roku. Kraje UE muszą się wywiązać z jej wprowadzenia do 20 maja tego roku.

- Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej są zobowiązane do maja wdrożyć dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady z kwietnia 2014 roku - wyjaśnia Milena Kruszewska, rzeczniczka prasowa ministra zdrowia. Dodaje, że projekt nowej ustawy 14 stycznia trafił do Komitetu Stałego Rady Ministrów. - Został skierowany do Komisji Prawniczej.

Naukowcy spierają się co do szkodliwości e-papierosów. - Substancje najczęściej używane w płynach do papierosów elektronicznych, czyli glikol propylenowy i gliceryna, nie mają szkodliwego wpływu na organizm - mówi dr Eryk Matuszkiewicz, toksykolog ze Szpitala Miejskiego im. Raszei w Poznaniu. - Mogą wykazywać działanie drażniące.

Jednak dr Małgorzata Czajkowska-Malinowska z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy ostrzega: - Nie ma długofalowych badań wpływu e-papierosów na pacjentów. A przecież wiadomo, że gliceryna podgrzewana do wysokiej temperatury zamienia się w kancerogenny formaldehyd.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.