Dymek? Nie w miejscu publicznym [zdjęcie interaktywne]

Czytaj dalej
Fot. Pawel Miecznik
Maciej Czerniak

Dymek? Nie w miejscu publicznym [zdjęcie interaktywne]

Maciej Czerniak

Palacze piszą petycje, a politycy mówią, że Polska jest związana unijnym prawem. Lekarze mówią o plusach i szkodliwości tzw. e-papierosów.

- Mamy stałych klientów, niektórzy przychodzą od dwóch lat, inni dopiero pytają, od czego zacząć e-palenie - mówi Joanna, sprzedawczyni z punktu z e-papierosami w centrum handlowym w Bydgoszczy. - Najczęściej przychodzą palacze, którzy zamierzają się pożegnać z tradycyjnymi papierosami. Szukają alternatywy.

Zwolennicy e-papierosów niedługo mogą napotkać spore problemy z kupnem elektronicznych gadżetów zastępujących im papierosy. Na ukończeniu są prace nad nowelizowaną ustawą „o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych”. Projekt zakłada między innymi zakaz handlu e-papierosami i preparatami z płynną nikotyną w internecie.Jednym z założeń projektowanych przepisów jest również zakaz używania e-papierosów w miejscach publicznych. Ten problem do tej pory w Polsce nie został uregulowany. W świetle nowej ustawy, która została już przyjęta przez Stały Komitet Rady Ministrów, w rozumieniu prawa papierosy tradycyjne i elektroniczne zostaną zrównane.

Wymóg wprowadzenia regulacji wymusza na Polsce unijna dyrektywa z 2014 roku. Kraje UE muszą się wywiązać z jej wprowadzenia do 20 maja tego roku.

- Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej są zobowiązane do maja wdrożyć dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady z kwietnia 2014 roku - wyjaśnia Milena Kruszewska, rzeczniczka prasowa ministra zdrowia. Dodaje, że projekt nowej ustawy 14 stycznia trafił do Komitetu Stałego Rady Ministrów. - Został skierowany do Komisji Prawniczej.

Naukowcy spierają się co do szkodliwości e-papierosów. - Substancje najczęściej używane w płynach do papierosów elektronicznych, czyli glikol propylenowy i gliceryna, nie mają szkodliwego wpływu na organizm - mówi dr Eryk Matuszkiewicz, toksykolog ze Szpitala Miejskiego im. Raszei w Poznaniu. - Mogą wykazywać działanie drażniące.

Jednak dr Małgorzata Czajkowska-Malinowska z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy ostrzega: - Nie ma długofalowych badań wpływu e-papierosów na pacjentów. A przecież wiadomo, że gliceryna podgrzewana do wysokiej temperatury zamienia się w kancerogenny formaldehyd.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych, podejmuję tematy z kręgu dziennikarstwa śledczego. Piszę tez na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.