Dwukierunkowe tramwaje już wkrótce będą wozić pasażerów

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
(ao)

Dwukierunkowe tramwaje już wkrótce będą wozić pasażerów

(ao)

Swing Duo oznaczony numerem 313 obsługuje linię nr 1 w Toruniu. Kolejne takie pojazdy dołączą do niego po zakończeniu montażu brakujących części.

Dwukierunkowiec wyruszył na trasę dopiero w środę o godzinie 13, choć w naszym mieście jest już od początku grudnia. Skąd to opóźnienie?

Konieczne było uzyskanie niezbędnej homologacji. PESA dostarczyła ją tuż przed świętami, 22 grudnia 2015 roku. Ten dopuszczający do ruchu dokument obejmuje od razu cały nowo zakupiony tabor tramwajowy, a więc 5 maszyn.

Kiedy i gdzie pozostałe 4 pojazdy wyjadą na tory? Na to jeszcze za wcześnie, bo do Torunia dojechały jeszcze niedokończone. Jak to możliwe?

Poślizg w dostawie

Jak nie raz pisaliśmy, że swingi duo dotarły do nas z opóźnieniem.

Oficjalnie było ono spowodowane odgórnymi ograniczeniami w dostawach energii elektrycznej, wprowadzonymi z powodu letniej suszy. PESA miała jednak dodatkowo problem związany z klęską urodzaju. Przed końcem roku musiała zrealizować całą masę zamówień. W przypadku, gdyby nie udało się jej wyprodukować i dostarczyć pojazdów przed tym terminem, zamawiający, którzy korzystali przy zakupach z dotacji unijnych, mogliby stracić pieniądze.

W tej grupie znalazł się także Toruń. Nie trzeba dodawać, że PESA musiałaby się liczyć z pozwami o wielomilionowe odszkodowania. Z tego powodu producent z Bydgoszczy znacząco przyspieszył i zintensyfikował prace. Zatrudnił również dodatkowo aż tysiąc pracowników. O tym, że praca paliła się Pesie w rękach, świadczy fakt, że produkcji nie wstrzymano nawet w święta.

W przypadku zamówienia dla Torunia zdecydowano się na wysłanie tramwajów, które wymagały jeszcze montażu na miejscu, w zajezdni przy ulicy Sienkiewicza.

- Prace polegają między innymi na montażu części, które nie były montowane na czas transportu oraz na wgraniu systemu informacji pasażerskiej, zapowiedzi słownych, a także systemu GPS - mówi Paweł Trawiński z Miejskiego Zarządu Komunikacji w Toruniu.

Obsłużą wszystkie linie

Po ukończeniu tych prac, nowe tramwaje dołączą do swojego kompana. Ma się to stać jeszcze na początku stycznia.

Dokąd nimi pojedziemy?

- Przygotowaliśmy już zmiany w rozkładach jazdy, uwzględniające to, że dysponujemy kolejnymi tramwajami niskopodłogowymi - mówi Marcin Kowallek, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej, organizującego transport zbiorowy w mieście. - Swingi duo pojadą na wszystkich liniach, a w przyszłości na nowej linii do osiedla JAR.

Autor: (ao)

(ao)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.