Dworzec kolejowy w Czersku to pewniak. Warto pomyśleć też o murze

Czytaj dalej
Fot. Anna Klaman
Anna Klaman

Dworzec kolejowy w Czersku to pewniak. Warto pomyśleć też o murze

Anna Klaman

W tym miesiącu w mieście będą konsultacje w sprawie rewitalizacji. Można zgłaszać propozycje. Do grudnia ma być gotowy program rewitalizacji.

Do wdrożenia programu rewitalizacji, czyli kolejnej puli środków z Unii Europejskiej, wszystkie samorządy przymierzają się od kilku lat. Jeszcze za poprzedniej kadencji ustalono, że z tych środków ma być wyremontowany dworzec PKP. Wtedy opracowano koncepcję przebudowy budynku z wizualizacją.

Trwają prace związane z opracowaniem programu rewitalizacji. To niezbędny dokument, by móc starać się później o dofinansowanie na inwestycje.

Program na zlecenie gminy opracowuje firma Atrium z Poznania. Koszt nie jest mały. - Ale pozyskaliśmy na to zadanie kilkadziesiąt tysięcy z Urzędu Marszałkowskiego - mówi „Pomorskiej” wiceburmistrz Grzegorz Klauza. - Radni muszą przyjąć uchwałę do końca roku.

W sierpniu mają ruszyć konsultacje społeczne, próbka była już podczas 90. urodzin miasta. Pewnie niektórzy zauważyli specjalne stoisko i ankieterów.

Mieszkańcy czy przedsiębiorcy z terenu objętego rewitalizacją, m.in. ul. Dworcowej, Królowej Jadwigi i Kolejowej sami będą mogli zaproponować miejsca, które wymagają liftingu.

Pewny jest dworzec PKP. Kiedy dojdzie do przebudowy? - Urząd Marszałkowski ogłosi konkurs. Wiadomo, że dofinansowanie będzie wynosiło 85 proc. - mówi Klauza.

Ale nie dla wszystkich starczy pieniędzy. Między samorządami będzie ostra rywalizacja, wszystkie opracowują więc programy, bo za to już na starcie będą punkty. Samorząd musi jeszcze opracować projekt na dworzec. Kiedy? - To są duże pieniądze, ale pewnie wprowadzimy to zadanie do przyszłorocznego budżetu - mówi Klauza.

Wkrótce urzędnicy podadzą więcej szczegółów dotyczących konsultacji. A my pytamy o ceglany mur parafialnego cmentarza przy ul. Królowej Jadwigi. Jest objęty ochroną konserwatorską, a od lat nie ma widoków na jego konserwację. - Burmistrz rozmawiała z księdzem proboszczem - mówi Klauza. - Nie znam szczegółów tej rozmowy, ale wydaje mi się, że moglibyśmy wprowadzić konserwację muru cmentarnego do programu rewitalizacji.

Mur się sypie. Szczególnie od strony ul. Królowej Jadwigi jest na tyle pochyły, że przechodnie patrzą na niego z niepokojem. Proboszcz, ks. dr Zbigniew Straszewski, zlecił wykonanie badań diagnozujących uszkodzenia. Odkąd objął probostwo w Czersku, ma świadomość, że to jedno z pilnych zadań. Ale parafii nie stać na samodzielne sfinansowanie wydatku. Podobnie zresztą jak tego dotyczącego wymiany dachu na kościele. Wkrótce więcej na ten temat.

Anna Klaman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.